Të rinjtë dhe vajzat po lënë fshatin për qytetin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dibra, Gjirokastra dhe Kukësi, me rënien më të madhe

15 mijë banorë janë zhvendosur brenda vendit gjatë vitit 2022. Të dhënat e ministrisë së Brendshme zbulojnë se Dibra, Gjirokastra dhe Kukësi janë tre qarqet që po vuajnë më së shumti nga migracioni i brendshëm.

Numrin me të lartë të banorëve të zhvendosur e mban viti 2019 me 64 mijë banorë.  Sipas statistikave zyrtare, migrantët  e  brendshëm janë  përgjithësisht të rinj. Më  shumë se  50% e migrantëve të brendshëm i përkasin grup-moshës 20–34 vjeç, ndërkohë grup-mosha 30–24 vjeç përbën rreth 20% të tyre.

Po ashtu, vihet re se vajzat kanë një tendencë më të lartë për  të  migruar në krahasim me burrat. Për  vitin 2022, ato zënë 60.5% të numrit të përgjithshëm të migrantëve të brendshëm, duke pësuar një rritje me  1.97% nga viti 2021.

Gjatë 4 viteve të fundit, vihet re se Tirana ka një migrim të brendshëm pozitiv, duke përthithur shumicën e banorëve që braktisin zonat malore të vendit.

 

 

 

 

/O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV