Fuqia e krijimit të miteve të “kauzës së humbur” të Trump

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Charles M. Blow

Në një tubim në Ohajo këtë muaj, Donald Trump përshëndeti kryengritësit që sulmuan Kapitolin më 6 janar 2021, duke i quajtur ata “patrionë të pabesueshëm” dhe duke iu referuar atyre që janë mbyllur për përfshirjen e tyre në atë ditë të tmerrshme si “pengje”. ”

Ky ishte një vazhdim i mitbërjes së “kauzës së humbur” të Trump që filloi gjatë fushatës së tij të suksesshme presidenciale në 2016 dhe u rrit në shërbim të përpjekjeve të tij për të qëndruar në pushtet pavarësisht humbjes së tij në 2020 dhe trazirave vdekjeprurëse që nxitën ato përpjekje.

Më shumë se 1200 persona janë akuzuar në lidhje me 6 janarin. Dhe megjithëse nuk duhet thënë, le të jemi të qartë: ata që janë gjykuar, dënuar dhe burgosur për sulmin në Kapitol nuk janë pengje, ata janë kriminelët.

Por tregimet e Kauzës së Humbur nuk kanë të bëjnë me të vërtetën. Ata janë për të mohuar të vërtetën.

Kjo është ajo që ndodhi kur mitologjia e Kauzës së Humbur u ndërtua pas Luftës Civile. Shkaku i luftës u përcaktua si “agresion i veriut” dhe jo skllavëri. Një dije rreth skllevërve të lumtur dhe skllevërve dashamirës u shtua. Narrativa vlerësoi ata që u ndanë dhe luftuan kundër Shteteve të Bashkuara.

Dhe ka mbijetuar në një farë mase për më shumë se 150 vjet, e zhytur në të çarat e trupit tonë politik. Ajo ende shfaqet në mënyra që mund të duken të largëta nga miti i Kauzës së Humbur të Konfederatës, por që patjetër e promovojnë atë.

Regjistrohu për buletinin e Opinion Today Merrni analiza ekspertësh të lajmeve dhe një udhëzues për idetë e mëdha që i japin formë botës çdo mëngjes të ditës së javës. Dërgojeni në kutinë tuaj hyrëse.

Ajo u shfaq vitin e kaluar kur Florida ndryshoi standardet e saj të historisë afrikano-amerikane për të thënë se të skllavëruarit “në disa raste” përfituan nga skllavërimi i tyre dhe në hezitimin e Nikki Haley në gjurmët e fushatës për të deklaruar të qartë se skllavëria ishte shkaku i civilizimit. Lufta.

Ajo u shfaq në marshimin famëkeq me pishtarë në Charlottesville dhe në rezistencën e hidhur ndaj heqjes së monumenteve të Konfederatës.

Trump ka versionin e tij të Kauzës së Humbur, një version që nuk është plotësisht i shkëputur nga i vjetri, por një version i vogël, personal dhe i imët.

Rrëfimi i Kauzës së Humbur të Konfederatës erdhi pas humbjes së madhe: qindra mijëra ushtarë kishin vdekur, Jugu u shkatërrua dhe ekonomia e tij ishte rrënuar. Kauza e humbur e Trump, nga ana tjetër, ka të bëjë me ankesat që ai promovon, paaftësinë e tij për të pranuar humbjen ndaj Joe Biden dhe shpërfilljen e tij të plotë për normat demokratike.

Versioni i Trump vjen nga një version më i fundit i narrativës së Kauzës së Humbur, që ka ekzistuar të paktën që nga fushata e parë presidenciale e George Wallace në vitet 1960. Një ndjenjë në të cilën një ndjenjë zhvendosjeje dhe shpronësimi nxitet nga një avantazh i humbur kulturor.

Lexo edhe :  Riorganizimi i makinës së luftës së Putinit zbulon frikën e tij më të thellë

David Goldfield, një historian në Universitetin e Karolinës së Veriut Charlotte dhe autor i “Ende duke luftuar luftën civile: Historia e Jugut dhe Jugut Amerikan”, më tha se shumë nga mbështetësit e Trump mendojnë se kanë humbur diçka të ngjashme me atë që jugorët e bardhë mendonin se kishin humbur pas Luftës Civile: “Ato nuk ishin më relevante. Ata nuk dëgjoheshin më. Dhe në krye të kësaj, kishte shumë zëra të tjerë që ishin në lojë në publik që nuk ishin aty më parë.”

Historiani i Yale, fitues i çmimit Pulitzer, David Blight, i cili ka shkruar në disa raste për Kauzën e Humbur të Trump, më tha se përsëritja e Trump ka të gjithë elementët e nevojshëm: një histori humbjeje, fajtorë, keqbërës të gatshëm dhe “një tregim të madh ankesash. .”

Siç shpjegoi Blight, Trump “ushqehet me këtë përrallë të imagjinuar të asaj që mund të kishte qenë, duhej të kishte qenë, mund të kishte qenë dhe përsëri mund të rikthehet; lavdia mund të rikthehet.”

Dhe Trump thërret Kauzën e tij të Humbur në kombinim me një tjetër rrëfim të rremë, një lumturi dhe unitet të paparë – në të cilin e gjithë lavdia i përket atij. Siç i tha një turme në Mar-a-Lago të Super Martën, “Afrikano-Amerikan, Aziatik, Hispaniko-Amerikan, gra, burra, njerëz me diploma nga shkollat më të mira në botë dhe njerëz që nuk kanë mbaruar shkollën e mesme, çdo grup i vetëm po ecën më mirë se kurrë më parë.” Ai vazhdoi, “Vendi ynë po bashkohej”.

Ajo që ai injoron është se presidenca e tij filloi me Marshin e Grave, një ditë pas inaugurimit të tij dhe përfundoi jo shumë kohë pas protestave të verës 2020, të nxitur nga zemërimi për vrasjen e George Floyd. Trump nuk e bashkoi vendin; e ndau edhe më shumë.

Ndryshe nga apelet e mëparshme të Kauzës së Humbur, ai i Trump ka avantazhin e një mjedisi komunikimi modern: lajme kabllore 24-orëshe, një internet i mbushur me faqe lajmesh partizane dhe media sociale – një botë virtuale oktopike që arrin thellë në vendet më të errëta të politikës sonë.

Dhe apeli i Trump po merr fund, një shans jo thjesht për të riformuluar historinë – për të fituar narrativën – por për të fituar garën aktuale dhe për të kthyer një humbje zgjedhore në një fitore elektorale.

Në këto zgjedhje, dishepujt e lëvizjes MAGA jo vetëm që kanë një mundësi për të mishëruar gabimet e Trump. MAGA gjithashtu mund të ngrihet përsëri.

Burimi: New York Times/ Përgatiti për botim: L.Veizi

 

Të fundit

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

“Game Over” për Arsenalin, “Topçinjtë” bëjnë detyrën ndaj Evertonit por nuk mjafton

Ndërsa Arsenal edhe këtë sezon i shkoi shumë pranë fitore së titullit, por nuk ia doli, kjo edhe për shkak të triumfit të City-t...

Lajme të tjera

Web TV