Fakte interesante rreth dentistëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

1. Dentisti i parë ka qenë 5000 vjet më parë!
Dentisti i parë i regjistruar jetoi në vitin 3000 para Krishtit. Egjiptiani i lashtë, i njohur si Hesi-Re, ishte i njohur si eksperti i parë i dhëmbëve.

Edhe pse nuk dihet shumë për të, ne e dimë se egjiptianët e lashtë kujdeseshin për dhëmbët e tyre. Egjiptianët e lashtë njiheshin gjithashtu se kishin krijuar kokteje me barishte për të ndihmuar në lehtësimin e problemeve të zakonshme të dhëmbëve.

Megjithëse nuk ishin aq të avancuar sa ne sot, egjiptianët e lashtë ishin shumë përpara kohës së tyre për sa i përket mjekësisë.

2. Stomatologjia është një nga punët më të mira në SHBA.

Nëse jeni dentist, do ta dini tashmë se çfarë rruge e shkëlqyer karriere është të ndiqni, por a e dini se stomatologjia renditet si puna e nëntë më e mirë për të pasur në SHBA? Kjo është sipas renditjes vjetore të punës së US News & World Report.

3. Kirurgët oralë janë dentistët më të paguar.
Nëse jeni pas parave të mëdha për punën tuaj dentare, atëherë ia vlen të merrni disa vite trajnime shtesë për t’u bërë kirurg oral.

4. Do të ketë 10,400 dentistë të rinj deri në vitin 2028.
Stomatologjia është një fushë në rritje me gjithnjë e më shumë dentistë që marrin për herë të parë një stërvitje dentare./O.S

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV