Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i Antarktikës.

Studiuesit thonë se mes gazit, avullit e gurëve, një masë kristalesh floriri lëshohet rregullisht në atmosferën e vullkanit Erebus në Antarktikë.

Vullkani është zbuluar prej vitit 1841 nga eksploratori britanik James Clark Ross, që i vuri atij emrin e anijes së tij, por besohet se është aktiv prej viti 1972.

Mirëpo kushdo që mendon të shkojë për të kërkuar thesare atje, mbetet i zhgënjyer kur mëson se prej fundit të Luftës II Botërore një traktat i pazakontë ndërkombëtar mes të gjitha fuqive të mëdha ndalon eksplorimet në Antarktikë, përveç disa zonave te caktuara periferike.

Kontinenti i akullt besohet se ka rreth 138 vullkane, por vetëm dy, Erebus dhe ‘Deception Island’, konsiderohen aktivë.

Conor Bacon, studiues i Columbia University tha për rrjetin Live Science: “Këto janë fenomene të rralla pasi nevojiten kushte shumë specifike që sipërfaqja të mos ngrijë”.

Erebus ngrihet në lartësinë impresionuese 4200 metra dhe rregullisht lëshon gaz e avull me përmbajtje metalesh.

Megjithse grimcat janë më përmasa shumë të vogla, Erebus llogaritet se lëshon rreth 80g pjesëza floriri në ditë – që llogariten në vlerë rreth $6,000.

Mali Erebus ishte në faqet e mediave dhe në vitin 1979, kur një avioni linjave Air New Zealand u përplas tragjikisht pranë tij duke vrarë të gjithë 237 pasagjerët në bord./The Sun/kb

Të fundit

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Burri qëllon për vdekje vjehrrën dhe plagos gruan, në fund vret veten

Në vendbanimin Radniçka në Bjellovar të Kroacisë, në një shtëpi familjare janë gjetur dy persona të vdekur dhe një i plagosur rëndë, i cili...

Lajme të tjera

Web TV