Erdogan takohet me kreun e Hamasit, reagon Izraeli: Presidentit të Turqisë t’i vijë turp

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një takim i presidentit turk Recep Tayip Erdogan me kreun e Hamasit, Ismail Haniyeh ka sjellë reagimin e ministrit izraelit Israel Katz i cili e konsideroi një takim të tillë si të turpshëm.

Israel Katz ndau një foto në X e cila tregonte Erdogan duke shtrënguar duart me Ismail Haniyeh në një zyrë presidenciale në Stamboll gjatë fundjavës, duke shkruar se presidenti turk “duhet t’i vijë turp”.

Sipas zyrës presidenciale turke, Erdogan u takua me Haniyeh së bashku me anëtarët kryesorë të kabinetit të tij dhe Sameh Shoukry, ministri i jashtëm egjiptian, për të diskutuar mbi sulmet izraelite në Gaza dhe përpjekjet për të qetësuar tensionet në të gjithë rajonin.

Erdogan dhe Shoukry shprehën shqetësimin gjatë takimit se sulmet e fundit me dron midis Izraelit dhe Iranit mund të largojnë vëmendjen ndërkombëtare nga vuajtjet në terren në Gaza, ku 34,000 njerëz janë vrarë nga bombardimet izraelite që nga 7 tetori.

Marrëdhëniet turke me Izraelin janë përkeqësuar me shpejtësi që pas sulmit të Izraelit ndaj Gazës. Ankaraja kohët e fundit vendosi të ndalojë eksportin e 54 produkteve, përfshirë aluminin dhe çimenton, në Izrael derisa të arrihet një armëpushim./kb

Të fundit

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi,...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Lajme të tjera

Web TV