“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët kanë ambicie të mëdha dhe punë të vogla.

“Në Shqipëri kemi ambicie shumë të mëdha dhe punë të vogla. Rinia kërkon të jetojë në luks si në klipet e Noyzit, por mundësinë për ta bërë këtë janë të pakta dhe rrugët janë jo të drejta dhe të pranueshme edhe në aspektin ligjor dhe kjo bën që shumë të rinj të shkojnë në Angli për të punuar në shtëpi bari apo duke hyrë në rrugën e krimit të organizuar. Nga ana tjetër prodhon pasiguri dhe i bën të jenë të palumtur”, tha ai./e.t

Të fundit

Atentati ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoja/ SPAK mbyll hetimet, dërgon për gjykim 6 persona

Prokuroria e Posaçme ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim në Gjykatën e Posaçme 6 persona, të cilët...

Londra aktivizon planin për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët

Një operacion sekret britanik për të ndaluar bosët shqiptarë të krimit që veprojnë në Britaninë e Madhe po tenton të ekspozojë politikanët e korruptuar...

“Shkoni në shtëpi”, qytetarët spanjollë protestojnë kundër turizmit masiv

Mijëra banorë mbushën rrugët e ishujve Vallerid të Spanjës për të demonstruar kundër turizmit masiv përpara sezonit veror. Mijëra protestues duke valëvitur pankarta me...

Mirëmëngjesi nga Luna Mari dhe babi, Luizi na prezanton me vogëlushen

Prej pak kohësh është bërë baba për herë të parë, por këngëtari Shkodran nuk ka munguar asnjë moment me postimet në rrjetet sociale. Pas mami...

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha me grupin e tij në Parlament kanë shprehur në mënyrë të fshehtë dhe të hapur gjatë ditëve...

Lajme të tjera

Web TV