Kush është Robert Fico, kryeministri sllovak që u plagos gjatë atentatit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mesditën e së mërkurës, është plagosur me armë zjarri gjatë një atentati kryeministri sllovak. Ngjarja ndodhi përpara një ndërtese në qytetin qendror të Sllovakisë Handlova, ku ishte mbajtur një mbledhje e qeverisë.

Ai është dërguar menjëherë në spital dhe ende nuk dihet gjendja e tij shëndetësore. Ndërkohë autori është arrestuar nga policia.

Kryeministri sllovak, Robert Fico u rikthye në pushtet pas zgjedhjeve shtatorin e kaluar, në krye të një koalicioni populist-nacionalist.

Ai drejton partinë populiste të krahut të majtë Smer-SSD dhe fitoi votimin tetorin e kaluar me premtimet për të ndërprerë ndihmën ushtarake për Ukrainën, por mohoi të ishte pro-rus.

Premtimi i tij për t’i rezistuar sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, bëri që disa shikues ta krahasojnë Fico me kryeministrin e djathtë populist të Hungarisë, Viktor Orban. Fico u detyrua të jepte dorëheqjen si kryeministër pas vrasjes së gazetarit investigativ Jan Kuciak në 2018.

Fico themeloi partinë Smer-SSD në vitin 1999 dhe ka udhëhequr partinë që nga themelimi i saj. Fico mban rekordin si kryeministri më jetëgjatë në historinë e vendit, pasi ka shërbyer për një total prej mbi 10 vitesh.

I zgjedhur për herë të parë në Parlament në 1992 (ndërsa ishte brenda Çekosllovakisë ), më vonë u emërua në Këshillin e Evropës. Pas fitores së partisë së tij në zgjedhjet parlamentare të vitit 2006, ai formoi kabinetin e parë Fico. Qëndrimet politike të Ficos janë cilësuar si populiste.

Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2010, Fico shërbeu si deputet i opozitës, duke mbajtur efektivisht postin e kreut të opozitës. Pas një mocioni mosbesimi kundër kabinetit të Iveta Radi?ová, Fico u riemërua si kryeministër në një fitore dërrmuese zgjedhore në zgjedhjet parlamentare të vitit 2012.

Në vitin 2013, Fico deklaroi zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale 2014. Fico humbi zgjedhjet ndaj rivalit të tij politik Andrej Kiska në raundin e dytë të votimit më 29 mars 2014.

Lexo edhe :  Greta Lena, dashuria për punën dhe shpirti i sakrificës..!

Më 15 mars 2018, për shkak të krizës politike pas vrasjes së Ján Kuciak, Fico i dorëzoi dorëheqjen presidentit Andrej Kiska, i cili më pas ngarkoi zyrtarisht zëvendëskryeministrin Peter Pellegrini për formimin e një qeverie të re.

Gjatë zgjedhjeve parlamentare të 2023, Fico zhvilloi një fushatë për të ndërprerë mbështetjen ushtarake ndaj Ukrainës gjatë pushtimit të saj nga Rusia.

Partia e tij Drejtimi-Social Demokracia (Smer), fitoi më shumë vota në zgjedhje, me 22.95% të votave dhe fitoi 42 vende.

Fico formoi një koalicion me Zërin-Social Demokracia (Hlas) dhe Partinë Kombëtare Sllovake dhe filloi mandatin e tij të katërt si kryeministër më 25 tetor./kb

Të fundit

Presidencialet, Biden bën kërkesën e pazakontë ndaj Trump para debatit

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të debatojë me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden, por me...

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike. Teksa...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Lajme të tjera

Web TV