1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë rritur. Aktualisht 1 në 5 adoleshentë janë obez, nga 21% që ishin në vitin 2018.

Ekspertët thonë se normat e mbipeshës dhe obezitetit janë më të larta tek djemtë me 27% ndërsa vajzat 17%. Mungesa e aktiviteti fizik dhe kequshqyerja duket se janë shkaktarët kryesor të rritjes së normave të mbipeshës tek adoleshentët.

Sipas të njëjtit raport, vihet në dukje se fëmijët kanë norma të ulta të aktivitetit fizik ku më e dukshme është për vajzat. Nga ana tjetër ekspertët ngrenë shqetësimin se më shumë se gjysma e adoleshentëve nuk konsumojnë fruta dhe perime çdo ditë, ndërsa konsumi i ëmbëlsirave dhe çokollatave është i lartë dhe për 25% të tyre është i përditshëm./    S.M

Të fundit

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

Lajme të tjera

Web TV