Aktualitet

“Të pres në Berlin”, ja si e uron Merkel Albin Kurtin për detyrën e re

Në një njoftim për shtyp të qeverisë gjermane të publikuar të shtunën, kancelarja Merkel ka uruar përzemërsisht kryeministrin e ri të Kosovës, Albin Kurtin për detyrën e re. Më tej në urimin e saj, Merkel thekson, se "para jush...

Dekriminalizimi/ Bardhi: Si u zbuluan kryebashkiakët me dosje krimi

Tridhjetë vjet akuza, denoncime, krim dhe politikë. Flet për gazetën “Fjala” sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi. Si i siguroi dosjet e dënimeve të kryebashkiakëve socialistë dhe akuza për apatinë e Prokurorisë në hetimin e rasteve.  Intervistoi: Sebi...

Dëshmia e penalitetit/ Ndryshon procedura, nuk merret në postë

Dëshmia e penalitet nuk merret më përmes aplikimit në postë dhe pagesës së tarifës në sportelet e saj. Ky dokument mund të merret online dhe pa asnjë kosto. Shërbimi elektronik “Certifikatë e Gjendjes Gjyqësore (dëshmia e penalitetit)” ju mundëson...

Si legjitimohet krimi i organizuar nëpërmjet OFL-së  

Plotësimi i formularëve i bën të ligjshme pasuritë e krimit. Rasti i Lul Berishës, kompania e të cilit furnizon me naftë peshkarexhat e gjithë vendit Nga Nikoleta Kovaçi/Deklarimi i pasurisë nga ana e Lulzim Berishës, që për më shumë se...

Këta janë tre vrasësit e tmerrshëm që kërkohen nga policia e shtetit

Policia e shtetit në një njoftim të radhës ka bërë me dije se cilët janë tre emrat e vrasësve që i janë shtuar listës së të shumëkërkuarve. I dënuari me burg përjetë Sokrat RudaNë datën 8 qershor 1995, në lagjen...

Ish-ushtarakët “marrin” në pronësi objektet e ushtrisë

Ushtarakët dhe ish-ushtarakët e Forcave të Armatosura, të cilët përgjatë viteve të tranzicionit janë pajisur me dokumentacion, sipas akteve ligjore dhe nënligjore në fuqi të kohës, për marrje në përdorim të objekteve në inventar të Ministrisë së Mbrojtjes për...

Iu bë atentat me Arjan Ndojën/ “Rrumit” i sekuestrohet makina e blinduar

Operacioni Forca e Ligjit ka sekuestruar automjetin  tip “Audi” të njërit prej emrave më të lakuar të botës së krimit. I njohur si Rrumi i Shijakut  Landi Muarremi ndodhej në makinë me prokurorin Arjan Ndoja të cilit iu bë atentat...

OFL sekuestron makinat e blinduara të tre kriminelëve

Policia e shtetit ka bërë një njoftim ku shprehet se ka bërë të mundur sekuestrimin e disa automjeteve të blinduara të shtetasve me precedent penale. Dashamir Gjoka, i dënuar në Itali për “trafikim të qenieve njerëzore”. Saimir Tallau, i dënuar për...

SPAK apo A-SPAK-u i drejtësisë së pritur

Vëmendja e qytetarëve e kthyer në Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion dhe pritshmëritë për institucionin “elitë” të sistemit të ri të drejtësisë. Si prodhoi vetingu një boshllëk të madh në sistem dhe pse Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion ka hequr nga...

OFL zbarkon në Gjirokastër, të fortët në telashe

Një aksion blic po ndodh në Gjirokastër, sekuestrohen 10 makina luksoze, 9 të shoqëruar nga policia. Policia ka ngritur disa pika kontrolli  në akse të ndryshme të rrugëve nacionale të qarkut të Gjirokastrës. Nga operacioni janë sekuestruar 10 makina luksoze me...

Të fundit

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...