Foto e dites

1968/Brigitte Bardot dhe Alain Delon duke pushuar në Shën Tropez

Dy aktorët e mëdhenj francez të përmasave hollivudiane Brigitte Bardot dhe Alain Delon pa dyshim që kanë lenë mbresa tel shikuesit dhe admiruesit e tyre. Yjet e filmit rregullisht kanë punuar së bashku në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë. Blogu i famshëm...

Kur italianët inauguronin transatlantikun “Leonardo Da Vinci” në 15 prill 1912

Pas anijes transatlantike “Titanik” e cila u mbyt në  15 prill 1912, një tjetër anije e madhe transatlantike hyri në histori për madhështinë e saj. Bëhet fjalë për transatlantikun "Leonardo Da Vinci" që u inaugurua më 7 dhjetor 1958. Në...

S’ka dasma, nuset dalin në protestë (FOTO)

Një grup nusesh italiane kanë protestuar të martën, në Fontana di Trevi, në Romë, kundër masave kufizuese të vendosura për shkak të koronavirusit. Të veshur fustane të bardha dhe teksa mbajnë ombrellat në dorë, gratë u mblodhën para monumentit të...

Zbulohet fotoja e rrallë/Ç’bëhej me transportin publik një shekull më parë?

Këto ditë një nga çështjet më të diskutueshme ka qënë hapja ose e jo transportit publik për shkak të pandemisë. Duket sikur transporti e ka zanafillën mbi një shekull më parë, ku Shqipëria kishte një transport publilk real. Fotoja që po...

Himarë/Arkeologët zbulojnë varrezat tumulare, i përket kohës së Epokës së Bronzit të Vonë

Këtë të hënë në qytetin e Himarës, gjatë një kërkimi arkeologjik është zbuluar një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, që i përket shekullit Xll- XV para Krishtit. Foto nga vendi i varrezave tumulare i ka publikuar është...

U zhduk 100 mijë vite më parë/Rishfaqet e Aldabra, tronditen shkencëtarët

Shkenctarët janë tronditur nga rishfaqja e një zogu Aldora që mendohej se u zhduk para 100 mijë vitesh ka tronditur shkencëtarët. Aldora është një gjel me pendë të bardha i cili është parë duke fluturuar, me shkencëtarët që thonë se...

Dashuri e pakushtëzuar, dy gjyshe me nipin në mes duke e ushqyer

Lidhja  që kanë fëmijët me gjyshërit e tyre, është një lidhje e veçantë.  Gjyshërit  të japim një dashuri të pakushtëzuar dhe mund të të llastojnë si askush. Por përpos kësaj gjyshërit kanë një  ndikim shumë të madh te fëmijët.  Fëmijët...

FOTO/ Dritan Hila në versionin punëtor krahu

Për personat që dalin në ekran ndoshta nuk mund ta imagjinojmë imazhin e tyre duke punuar në ndërtim apo bujqësi, por në fund të fundit dhe ata janë njerëz me "halle" të njëjta si gjithë të tjerët. Gazetari Dritan Hila...

Në ankand portreti i Sulltan Mehmedit të II-të, ja shifra marramendëse që blihet

Një portret i Sulltanit Osman Mehmed II, i njohur si Fatih Sulltan Mehmet, i cili udhëhoqi pushtimin otoman të Kostandinopojës, u shit në një ankand në Londër në 25 qershor për 955 mijë dollarë.  Kryetari i Stambollit Ekrem Gmamoğlu...

Makina shtyp kunadhen në rrugë (Foto)

Një ngjarje e trishtë ka ndodhur në vendin tonë. Artan Manushaqe ka shfrytëzuar rrjetin social për t'i bërë një apel të gjithë drejtuesve të mjeteve. Manushaqe shkruan se "të jesh drejtues mjeti, nuk do të thotë të kesh marr patentën...

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...