Foto e dites

U zhduk 100 mijë vite më parë/Rishfaqet e Aldabra, tronditen shkencëtarët

Shkenctarët janë tronditur nga rishfaqja e një zogu Aldora që mendohej se u zhduk para 100 mijë vitesh ka tronditur shkencëtarët. Aldora është një gjel me pendë të bardha i cili është parë duke fluturuar, me shkencëtarët që thonë se...

Dashuri e pakushtëzuar, dy gjyshe me nipin në mes duke e ushqyer

Lidhja  që kanë fëmijët me gjyshërit e tyre, është një lidhje e veçantë.  Gjyshërit  të japim një dashuri të pakushtëzuar dhe mund të të llastojnë si askush. Por përpos kësaj gjyshërit kanë një  ndikim shumë të madh te fëmijët.  Fëmijët...

FOTO/ Dritan Hila në versionin punëtor krahu

Për personat që dalin në ekran ndoshta nuk mund ta imagjinojmë imazhin e tyre duke punuar në ndërtim apo bujqësi, por në fund të fundit dhe ata janë njerëz me "halle" të njëjta si gjithë të tjerët. Gazetari Dritan Hila...

Në ankand portreti i Sulltan Mehmedit të II-të, ja shifra marramendëse që blihet

Një portret i Sulltanit Osman Mehmed II, i njohur si Fatih Sulltan Mehmet, i cili udhëhoqi pushtimin otoman të Kostandinopojës, u shit në një ankand në Londër në 25 qershor për 955 mijë dollarë.  Kryetari i Stambollit Ekrem Gmamoğlu...

Makina shtyp kunadhen në rrugë (Foto)

Një ngjarje e trishtë ka ndodhur në vendin tonë. Artan Manushaqe ka shfrytëzuar rrjetin social për t'i bërë një apel të gjithë drejtuesve të mjeteve. Manushaqe shkruan se "të jesh drejtues mjeti, nuk do të thotë të kesh marr patentën...

“Tipet e fundit” të makinave në shërbim të Bashkisë Elbasan

Çudirat në vendin tonë nuk kanë fund. Diçka e tillë mund të konsiderohet edhe kjo foto ku shfaqet një triçikël e vjetër me targë ‘EL A676’, ndërsa të shkruar në xhamin e parë të saj ka mbishkrimin Bashkia Elbasan. Kjo foto...

Foto e ditës/Unë kam një jetë dhe një shans për ta bërë atë të vlej

Unë kam një jetë dhe një shans për ta bërë atë të vlej. Besimi im kërkon të bëj çdo gjë që mundem, kudo që jam, çfarëdo që mund, përderisa unë duhet të provoj që të bëj ndryshimin.

FOTO/ “Kjo nënë është më dinjitoze se të gjitha zonjat në parlament”

Ndërkohë që në vendin tonë korrupsion vazhdon të jetë ende në shifra të larta, të shumtë janë dhe ata që jetojnë në varfëri, të cilët mundohen me vështirësi për të nxjerrë bukën e gojës. I tillë është dhe rasti i...

FOTO-LAJM/ Kameramani shqiptar pozon me maskën e Tiranës

Maskat në këtë kohë pandemie janë bërë obligim ndërkohë që në rrjetet sociale po qarkullojnë foto të modeleve nga më të ndryshmet që përdorin qytetarët në publik dhe shpesh shohim maska normale por të stampuara me logo të shumllojshme. Maska...

“400 Euro muaji, kërkojmë spiunë nga mosha 20-60 vjeç”, njoftimi i rrallë në Tiranë

Një në katër shqiptarë ishin spiunë të Sigurimit të Shtetit nga viti 1944 deri në 1991. Sa e sa njerëz janë marrë në qafë nga spiunimet edhe për një fjalë goje. Por ky zanat duket se vijon edhe sot. Nuk...

Të fundit

Shqipëria,14 vjet në NATO/ Begaj: Krenarë që jemi pjesë e aleancës më të fuqishme në botë

Presidenti i vendit Bajram Begaj, ka reaguar në rrjetet sociale për 14 vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Ai...

Vranësira dhe reshje shiu, si pritet të jetë moti gjatë ditës sot

Ditën e sotme, i gjithë vendi do të jetë në mbizotërimin e vranësirave dhe reshjeve të shiut. Gjatë mesditës dhe pasdites, intensiteti i reshjeve do...

Kursi i këmbimit, 1 prill 2023/ Sa shiten dhe blihen sot monedhat e huaja

Sot më 1 prill 2023, dollari amerikan blihet me 104 lekë dhe shitet me 105 lekë. Euro blihet me 112.9 lekë dhe shitet 113.6 lekë. Paundi...

1 Prill 1948 – Gjermania Lindore/ Sovjetikët ndalojnë qarkullimin e trenave ushtarakë

Trupat sovjetike, ndalojnë kalimin e trenave ushtarakë amerikanë dhe britanikë në zonën e tyre të pushtimit në Gjermani, duke kërkuar nga aleatët e luftës...

5 kuriozitete që (ndoshta) nuk i dini për festën e 1 prillit

Nga truket e Google deri tek ato të yjeve të rock-ut, duke kaluar nëpër shakatë e BBC-së: pesë kuriozitete që (ndoshta) nuk i dini...