Intervista

Bakteret ‘e mira’ në organizëm, mjekja Vigjilenca Demiraj: Si të rrisim imunitetin

Nga Ina Allkanjari Probiotik për një numër të madh njerëzish është një fjalë e re, një fjalë e panjohur, por për një pjesë tjetër kjo është një fjalë më se familjare. Shumica e njerëzve e di se antibiotikët janë barna...

Libri, do të këshilloja të lexoheshin autorët shqiptarë

Majlinda Rama Të gjitha dimensionet e saj i përshkon eleganca, si portret fizik, në punën e përditshme e në krijimtari gjithashtu. E vlerësuar me çmime në gjithfarë disiplinash letrare, ajo njihet veç të tjerash dhe për një nga organizimet më...

Gjergj Buxhuku për Fjala.al: Amnistia fiskale me rrezik, ekonomia e dëmtuar nga masat e ashpra

Kryetari i Konfindustria, Gjergj Buxhuku e konsideron një nismë me shumë rrezik amnistinë fiskale, ndërsa thekson se “izolimi” për shkak të koronavirusit ka sjellë dëme të mëdha ekonomike Intervistoi Silvana Tresa Kryetari i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, në një intervitë për gazetën...

Intervista/ Turizmi në kolaps, ja çfarë mund të shpëtojmë nga ky sezon

Kryetari i Shoqatës së Hoteleri-Turizmit, Zak Topuzi, në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën e vështirë që po kalon dhe do të kalojë sektori i turizmit nga pandemia e koronavirusit. Çfarë pritet të ndodhë me një nga ekonomitë...

Spartak Ngjela për Fjala.al: Sistemi politik aktual në Perëndim nuk mund të ndryshojë

Avokat Spartak Ngjela në një intervistë për gazetën “Fjala” analizon situatën aktuale dhe post pandemisë që mund të ndikojë në ekonomi dhe nxitje të zgjedhjeve të reja në vendet demokratike. Ngjela parashikon se formacionet politike do të kenë trajta...

Ermir Nika: Rreziku i infektimit nga “Covid 19”, dhe nga… mediokriteti

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë”  “Ja pse situata e karantinës vlen për shkrimtarët panoramikë që vuajnë audiencat e zbrazura”  Nga Leonard Veizi Ai duhet të ketë lindur me “këmishë”, sepse pas një punë te gjatë e sfilitëse, ka arritur që botimin e tij...

Petrit Palushi: Koronavirusi, kjo situatë ka vlerë vetëm për paraletrarët

Rubrika: “Shkrimtari në karantinë” Petrit Palushi në një intervistë ekskluzive për “Fjala” Nga Leonard Veizi Padyshim, ai hyn në rradhën e shkrimtarëve të rëndësishëm të vendit, por me një “fat të keq” si krijues, sepse nga qyteti i largët verior ku ka...

Covid-19/ Infermierja shqiptare rrëfen për “Fjala.al” situatën aktuale në Hamburg

Alessia Selimi Fytyrë e rrumbullakët së cilës i ngjeshen gjalma, buzë të holla dhe me majucë të mbuluara nga një pense. Duar të papërshkrueshme në sajë të dorezave nitril, për t’ia lënë vendin dy syve të vegjël që përngjajnë jo...

Ekskluzive/ Koronavirusi, Dr.Edmond Puca flet për situatën aktuale në Infektiv

Nga Alessia Selimi Mjekët në shërbimin e Urgjencës, të Spitalit Infektiv dhe të Pneumologjisë, po luftojnë krah jetës, për jetën. Në ditë të tilla, kur e tërë bota është gjunjëzuar, kur në vendin tonë numërohen deri më tani 55 të...

Të fundit

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni...

PD nuk bën pas/ Boçi: Protesta do të bëhet para Kryeministrisë

Opozita nuk tërhiqet nga zhvillimi i protestës më 6 dhjetor. Këtë ka pohuar edhe nënkryetari i PD-së, Luçiano Boçi në emisionin “Open”. Boçi u shpreh...

“Bën zhurmuesin”/ Eni Vasilit i ‘zihen’ të ftuarit në emision, ndërhyn gazetarja

Me debate po shoqërohet emisioni i sotëm ‘Open’ në News24. Anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Akil Kraja, e cilësoi analistin Arion Sulo...

Festa për 28-29 Nëntorin, Lubonja: Dita e hipokrizisë, politikanët bëjnë si Skënderbeu

Analisti Fatos Lubonja i cilësoi festimet në kuadër të festës së Pavarësisë dhe të Çlirimit të Shqipërisë, ditë të hipokrizisë. I ftuar në rubrikën...

Përfundon grupi B/ Anglia dhe SHBA kalojnë në raundin me eliminim direkt

Fitorja ishte alternativa e vetme për SHBA në “finalen” ndaj Iranit, dhe djemtë e Gregg Berhalter ia dolën të triumfojnë 0-1. Sfida e luajtur...