Vrasja/ Flasin banorët: Drita i mbante lekët në…Nipi ishte tip i hedhur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas krimit makabër në Gjerbë të Mallakastrës, ku dy djem masakruan një 51-vjeçare, për ngjarjen kanë folur edhe banorët e fshtatit.

Një prej banorëve të këtij fshati flet edhe për njërin prej autorëve të krimi, konkretisht nipi i burrit të viktimës, duke e cilësuar si tip problematik.

Po sipas banores, 51-vjeçarja Drita Saliaj dhe i shoqi i saj nuk i mbanin lekët në shtëpi, por i kishin vendosur në bankë dhe kjo ka bërë që autorët pasi nuk gjetën gjë në shtëpi të kryenin edhe krimin makabër.

Ai nipi ishte tip i hedhur që i vogël, tipi i tij. Drita nuk është ankuar asnjëherë. Kishin disa lopë e viça në shtëpi dhe i shitën dhe kanë kujtuar se mos i kishte lekët në shtëpi. Por lekët i mbante i shoqi dhe i mbyllte në bankë dhe ndaj arritën ata e bënë këtë që bënë”, shprehet një prej banoreve.

Banorët kërkojnë që shteti të marrë masa dhe madje kërkojnë dënim me vdekje për autorët. Ndërsa theksojnë se 51-vjeçarja Drita Saliaj nuk ka pasur konflikte me askënd.

“Zonjë e mirë ishte në shtëpinë e saj, zonjë grua, të mirë si familje, kanë qenë familje e parë, nuk janë trazuar me asnjë. Për këtë veprim që kanë bërë ata të merren masa. Nuk dimë për konflikte”, shprehet një banore.

Drita Saliaj, nënë e dy djemve jetonte e vetme pasi bashkëshorti dhe fëmijët punonin në Greqi. Ajo u grabit nga nipi i burrit, Luis Saliaj, 16 vjeç dhe dy shokët e tij Sindi Shehaj, 16 vjeç dhe Ervis Zotaj, 26 vjeç.

Dritën e kisha shumë shoqe dhe ishte përkryer. Pija kafe sa herë. Para disa ditëve më erdhi në shtëpi se më kishte vdekur nëna. Ishte e malluar për dy fëmijët e saj që i kishte të larguar dhe me dhembshuri jashtë mase. Jetonte vetëm. Ishte e pa ngatërruar, të gjithë si familje. Veç të mirën, të keqen s’e bënin kurrë. Këtë nuk e priste askush. Ai nipi ishte tip i hedhur që i vogël, tipi i tij. Drita nuk është ankuar asnjëherë. Kishin disa lopë e viça në shtëpi dhe i shitën dhe kanë kujtuar se mos i kishte lekët në shtëpi. Por lekët i mbante i shoqi dhe i mbyllte në bankë dhe ndaj arritën ata e bënë këtë që bënë.”

Të fundit

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç,...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Harry Kane rekordmen/ Tottenham mposht Manchester Cityn, buzëqesh Arsenali

Harry Kane, golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e Tottenhamit (267 gola). 29-vjeçari, me golin që realizoi ndaj kampionëve në fuqi të...

Lajme të tjera

Web TV