Detaje për dëbimin me urgjencë të ‘gylenistit’ Harun Celik, për 5 vite …

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në mediat shqiptare bëri shumë bujë ekstradimi me urgjencë i mësuesit Harun Çelik drejt Turqisë.

Ekstradimi u bë Harun Çelik u bë vetëm pak orë pasi ai la qelinë. Gazeta Fjala ka siguruar një kopje të vendimit për ekstradimin e tij.

Po të shihet me kujdes vendimi vihet re së ai është pas lirimit nga qelia, shtetasi turk iu dorëzua zyrës së Kufirit dhe Migracionit. Largimi u bë brenda ditës dhe për largimin ka firmosur vetë Harun Çelik.

Gjithashtu, mësuesit të akuzuar si “gylentist” i është ndaluar hyrja në Shqipëri për 5 vitet e ardhshme.

Pikëpyetje për ekstradimin e Harun Çelik janë ngritur edhe nga politika evropiane. Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu i ka dërguar një letër zyrtare kryeministrit Rama dhe presidentit Meta, ku u kërkon përgjigje lidhur me procedurat që janë ndjekur për ekstradimin e Harun Çelik drejt Turqisë në lidhje me Ligjin Ndërkombëtar dhe Evropian si dhe si u krye ky operacion.

Gjithashtu, ish-ministri dhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo e ka cilësuar si një hap tjetër të degradimit të shtetit ligjor ekstradimin e shtetasit turk.

Ish-deputeti kujton se dy vite më parë kur ndodhi një ngjarje e tillë në Kosovë u shkarkua nga detyra ministri i Brendshëm.

Ja kush është Harun Çelik dhe disa detaje që e lidhin më Shqipërinë

Harun Çelik, 42 vjeç, me profesion mësues u arrestua 5 muaj më parë në Rinas me dokumente false teksa hynte tranzit me pasaportë turke, por me vizë kanadeze false të falsifikuar. Për këtë shkelje, ai u dënuar nga Gjykata e Tiranës me 5 muaj burgim, dënim ky i cili i mbaroi më 1 Janar.

Harun Çelik, dyshohet se është pjesë e lëvizjes Gulen, të udhëhequr nga predikuesi turk Fethullah Gylen, i cili akuzohet nga Presidenti Rexhep Taip Erdogan si ideator dhe organizator i grushtit të dështuar te shtetit në Turqi të vitit 2016.

Lexo edhe :  VIDEO / Kamerat “tradhtojnë” hajdutin në Librazhd, i veshur me të bardha hyn në dyqan...

Turqia e konsideron lëvizjen Gulen si organizatë terroriste dhe i referohet me emrin Feto. Dhjetëra mijëra persona të dyshuar si pjesë të kësaj organizate janë arrestuar në Turqi pas grushtit të shtetit dhe një numër i ngjashëm janë larguar nga vendi – një pjesë e strehuar ne vendet e Ballkanit.

E njëjta strategji ekstradimi është bërë edhe në Kosovë me 6 shtetasit turq që u larguan në mënyrë arbitrare nga Kosova në mars të 2018. Për këtë veprim kryeministri Ramush Haradinaj kërkoi një hetim të plotë. Për këtë ngjarje në Kosovë u shkarkua nga detyra ministri i Brendshëm./Fjala.al

Të fundit

Parashikimi i motit 15 Prill 2024, si do të ndryshojnë temperaturat

Vendi ynë, do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që moti i kthjellët dhe...

Shqipëria, e gjashta për vdekjet më të larta nga aksidentet rrugore në Europë

Ndonëse kanë ardhur në ulje, vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri mbeten ndër më të lartat në Europë. Sipas INSTAT, në vitin 2022, 164 persona...

Horoskopi i ditës, 15 Prill 2024

Dashi Priten edhe turbullira në jetën tuaj gjatë kësaj dite kështu që mirë është të tregoheni të kujdesshëm. Nëse jeni në një lidhje ka mundësi...

VIDEO/ Inter “ngec” në barazim ndaj Cagliarit, shtyhet festa e titullit për zikaltërit

Cagliari ndal Interin në “San Siro” në një barazim 2-2 dhe i detyron zikaltrit ta fitojnë derbin e javës së ardhshme me Milanin për...

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron ku diskutuan në lidhje me...

Lajme të tjera

Web TV