Zbardhen debatet nga mbledhja e “Rithemelimit”: Ka të drejtë Lindita kur thotë…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë zbardhur diskutimet nga mbledhja me dyer të mbyllura e deputetëve të “Rithemelimit”, e zhvilluar ditën e djeshme.

Gjatë mbledhjes, Gazment Bardhi është shprehur se grupi ka qenë në gatishmëri të plotë për të gjetur një zgjidhje me maxhorancën, por këta të fundit nuk kanë reflektuar asnjë qëndrim. Ndërkohë, një tjetër reagim i fortë ka qenë ai i Dashnor Sules, i cili është shprehur kundër Grupit, duke thënë se këta të fundit e morëm më qafë Sali Berishën.

Debati në Grupin e deputetëve të “Rithemelimit:

Bardhi: “Do te diskutojmë për seancën plenare dhe reformën zgjedhore. Duhet te dini se ne kemi qene ne gatishmëri te plote për zgjidhje te situatës politike ku jemi, por përgjigja e mazhorances është përjashtimi i deputeteve te opozitës. Nuk ka asnjë reflektim nga ata, edhe pse na kanë mohuar të drejtat tona kushtetuese, ngritjen e komisioneve hetimore parlamentarë si dhe kanë mohuar vullnetin e shumicës për përfaqësi në Komisionin e Reformës Zgjedhore. Të gjendur në ketë situatë, ne duhet të vazhdojmë aksionin që kemi nisur.”

Mediu: “Opozita duhet të bashkohet dhe ne kemi bërë propozim për Federatë. Të jemi të qartë se çfarë qëllimi duhet të kemi me reformën zgjedhore. Duhet të biem diskutimet konkrete dhe të shqyrtohen tek grupi deputetëve. Si aleancë për ndryshim kemi bërë propozimet tona, për listat e hapura, rikthimin e koalicioneve parazgjedhore dhe votën e emigrantëve.

Veprimin tonë opozitar duhet ta zhvillojmë në parlament dhe jashtë parlamentit, të bëjmë një analizë të aksionit opozitar në parlament dhe mbi të gjitha të shkojmë të takohemi me njerëzit, ti dëgjojmë ata, të flasim për shtetin që i shërben atyre, kthimin e parlamentit në funksione kushtetuese. Dhe veçanërisht të bashkëpunojmë me ndërkombëtarët.”

Metaliaj“Ne duhet te bashkohemi jo vetëm këtu ne grup, por edhe ne baze. Kështu siç jemi nuk frymëzojmë, madje edhe njerëzit nuk janë optimiste kur e shohin situatën te tille. Prandaj te bashkuar mundemi te dalim edhe tek mbështetësit tanë, tek qytetaret, se ndryshe as njerëzit nuk na presin me. Te ndahen grupet e punës dhe te fillojmë organizimin e strukturave ne baze, duhet ti rivitalizojme, ti motivojmë dhe te bëhemi te besueshëm.”

Sula: “Ju e morët më qafë Berishën. Ju i thatë Berishës mos shko të paraqitet në SPAK. Ka të drejtë Lindita kur thotë që s’na besojnë më njerëzit./O.S

Të fundit

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Lajme të tjera

Web TV