Nga trajnimi i deveve tek Brexit, ja fotot më të mira të fundjavës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Redaktorët e fotove të Guardian zgjedhin pikat kryesore të fotografive nga e gjithë bota

Nga Mee-Lai Stone

Canberra, Australi

Një kalë është parë në qiellin e mbushur me tym. Shefi i ACT-së Andrew Barr deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme të premten, pasi zjarri i Luginës Orroral vazhdon të dalë jashtë kontrollit.

Fotografia: Brook Mitchell / Getty Images

Guangzhou, China

Fëmijët veshur me mbrojtje të improvizuar të fytyrës të bërë nga bidonat plastikë të ujit në aeroportin Guangzhou, pasi linjat ajrore ndërkombëtare pezulluan ose kufizuan fluturimet nga Kina gjatë shpërthimit të koronavirusit.

Fotografia: Alex Plavevski/EPA

Najaf, Irak

Një demonstrues irakian është rrethuar nga goma që digjen, ndërsa bllokon rrugën gjatë protestave të vazhdueshme antiqeveritare.

Fotografia: Alaa al-Marjani/Reuters

Nasuulu, Kenya

Karkalecat e shkretëtirës ushqehen me bimë në Nasuulunw e ndaluar. Ndërsa miliarda karkaleca zbresin në shpërthimin më të madh në 70 vjet në Kenia, aeroplanët e vegjël fluturojnë ulët pranë zonave të prekura për të spërkatur me pesticide.

Fotografia: Ben Curtis/AP

Miami, Florida

Lady Gaga performon në skenë përgjatë AT&T TV Super Saturday Night at Meridian në Island Gardens.

Fotografia: Kevin Mazur/Getty Images for AT&T

London, UK

Një burrë valëvit flamujt e sindikatës ndërsa drejton përkrahësit e Brexit mbledhur në Sheshin e  Parlamentit. Mbretëria e Bashkuar e la zyrtarisht Bashkimin Evropian në orën 11 pasdite më 31 janar, duke i dhënë fund gati gjysmë shekulli integrimi me fqinjët e tij më të afërt.

Fotografia: Daniel Leal-Olivas/AFP via Getty Images

Van, Turkey

Shepherds Mustafa dhe Baran Erbay trajnon devetë për garat e mbajtura në rajonin e Egjeut dhe Mesdheut.

Fotografia: Özkan Bilgin/Anadolu Agency/Getty Images

Nyarushishi, Rwanda

Fëmijët shohin nga një tendë në një qendër tranziti. Shumë prej tyre vuajnë nga kequshqyerja. Qendra drejtohet nga Komisioni i Demobilizimit dhe Ri-integrimit të Ruandës dhe pret 1,880 gra dhe fëmijë të transferuar nga Republika Demokratike e Kongos.

Lexo edhe :  Përfundon Samiti BE-Ballkani Perëndimor, Rama dhe pjesëmarrësit bëjnë foton familjare

Fotografia: Simon Wohlfahrt/AFP via Getty Images

Taipei, Taiwan

Vizitorë të veshur me maska në konventën vjetore komike.

Fotografia: Chiang Ying-ying/AP

California, US

Usher i ulur vetëm në stenda në Staples Center para performancës së tij para lojës për të nderuar Kobe Bryant të LA Lakers dhe vajzën e tij Gianna.

Fotografia: Wally Skalij/Los Angeles Times via Getty Images

Lesbos, Greece

Pamje e të ashtuquajturit “Graveyard Lifejacket”, një landfill i mbushur me aparate të hedhura, të përdorura nga migrantët për të arritur në ishull.

Fotografia: Ivan Romano/Getty Images

Canberra, Australia

Zjarri i Clear Range djeg afër veriut të Bredbo pak para se të arrinte në pronën e familjes Cowie. Çifti qëndroi për të mbrojtur shtëpinë e tyre.

Fotografia: Brook Mitchell/Getty Images

London, UK

Kampioni i mundjes së Malajzisë, Nor ‘Phoenix, Diana, 20 vjeç, mundja e parë profesionale e veshur me hixhab, është parë në ring gjatë turneut Reign After Queendom.

Fotografia: Guy Corbishley/Alamy Live News

Ituren, Spain

Një Joaldun rregullon kostumin para se të marrë pjesë në karnavalet tradicionale Joaldunak në fshatin e vogël Pirenej. Njerëzit dhurojnë mishin e deleve, leshin, brirët dhe tundin zilkat në pjesën e poshtme, ndërsa paralajmërojnë ardhjen e pranverës.

Fotografia: Álvaro Barrientos/AP

Batam, Indonesia

Zyrtarët me veshje të plotë mbrojtëse dezinfektojnë studentët indonezianë ndërsa ata nisen në aeroportin ndërkombëtar Hang Nadim. Studentët ishin evakuuar nga Wuhan në Kinë gjatë shpërthimit të koronavirusit.

Fotografia: Indonesian Embassy/AFP via Getty Images

Dover, UK

Një mesazh lamtumire projektuar në shkëmbinjtë e bardhë në Dover, u shfaq  në gjuhë të ndryshme evropiane.

Fotografia: Tim P Whitby/Sky News/EPA

 

Përgatiti L.Veizi

 Burimi: theguardian.com

Të fundit

Babai i Kiarës feston ditëlindjen, ja si e uron Luizi vjehërrin

Babai i Kiarës feston ditën e sotme ditëlindjen dhe përveç urimit të moderatores nuk ka munguar as urimi nga...

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela Hasa ndau momentet e fundit...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Lajme të tjera

Web TV