test

Ekstradohet në Francë turku që njihet si “Eskobari i Evropës”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është miratuar nga Gjykata e Tiranës kërkesa e autoriteteve franceze për ekstradimin në Francë të Faruk Baybesin, njohur si “Eskobari i Evropës” i dënuar me 30 vite burgim për trafik heroine.

Njëri nga anëtarët e familjes “Baybesin”, Faruk Baybesi është ekstraduar pak ditë më parë nga Shqipëria në drejtim të Francës. Ky vendim mësohet të jetë marrë më 2 shkurt 2020, nga gjyqtari Gerd Hoxha.

Baybasin ndodhet tashmë në Francë, ku rezulton i dënuar me 30 vite burgim, për çështje të trafikut të heroinës. Gjykata Loire Atlantique ka dhënë vendimin për këtë dënim, duke e shpallur fajtor për pjesëtar të organizatës kriminale që trafikonte ne Evropë heroinë.

Në janar të 2020-ës, drejtësia franceze përmes dokumenteve që i ka përcjellë me urgjencë drejtësisë shqiptare, kërkoi dorëzimin e Baybesin, me argumentin se përgjatë viteve 1994 -1995 turku ishte aktiv në trafikun e drogës edhe në Francë si anëtar i një bande që vepronte jo vetëm në Turqi, por edhe në Francë.

Baybesin u arrestua në Tiranë në datën 24 dhjetor 2019, pasi emri i tij rezulton me ngjyrë të kuqe në listën e personave të shpallur në kërkim nga Interpoli./Fjala.al/

Të fundit

Protagonisti absolut i Kroaci – Shqipëri/ Gjasula hyn në historinë e futbollit botëror

Klaus Gjasula hyri në fushën e lojës si zëvendësues, shënoi autogolin që i dha avantazhin kroatëve e më pas...

Si ndikojnë temperaturat e larta në humbjen e peshës në verë, sipas ekspertëve

Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona që po...

Dënohet me burg ish-ministri i njohur, ja për çfarë akuzohet (Emri)

Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar me tre muaj burgim me kusht dhe me 1.000 euro gjobë ish-ministrin në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiç,...

Barazimi i ndeshjes Shqipëri-Kroaci/ Reagon Rama: Kjo quhet krenari, bëni më të mirën!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar mbas barazimit qe beri kombetarja jone ne ndeshjen e forte me Kroacine. Shqipëria barazoi 2-2 ndaj Kroacisë,duke krijuar një atmosferë...

Turizmi, të huajt “vërshojnë” drejt Shqipërisë, netqëndrimet në hotele u rritën mbi 74.5%

Të huajt kanë vijuar të shfaqin interes për Shqipërinë turistike me një tendencë edhe më të theksuar në prill. Të dhënat e strukturave akomoduese të...

Lajme të tjera

Web TV