Piktura të frikshme në paketat e cigareve, sot votohet ligji

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Paketat e cigareve do të jenë pa logo dhe me piktura të frikshme. Ligji pritet për heqjen e logove pritet të sot në Kuvend. Figurat që paralajmërojnë dëmtimet në shëndet nga pirja e duhanit dhe heqjen e logove të kompanive prodhuese do të hyjë në fuqi janar të vitit 2022. Gjithashtu paketat e duhanit duhet të plotësojnë standardet e paketimit të thjeshtë. Paketimi i thjeshtë bëhet në ngjyrat bardhe e zi ose dy ngjyra të tjera.

Në paketim nuk vendoset asgjë tjetër përveç emrit të markës, emrit të produktit dhe/ose emrit të prodhuesit, detajet e kontaktit dhe sasia e produktit ne paketim, pa logot apo veçori të tjera, me përjashtim të paralajmërimeve shëndetësore të kombinuara, pulla tatimore dhe inforrnacione ose shënime të tjera të miratuara nga KNMSHPD. Sipas ligjit ndalohet çdo lloj reklame apo promovim i paketës.

Sipas projektligjit të paraqitur në çdo njësi paketë apo paketimi të produkteve të duhanit duhet të shfaqen paralajmërime shëndetësore të kombinuara në tekst dhe në figure për demet që shkakton në shëndet përdorimi i duhanit. Ato duhet të zënë 50 për qind ose më shumë të sipërfaqes së shfaqur, por jo më pak se 30 për qind të faqes kryesore.

Duhani është e provuar tashmë që dëmton shëndetin e gjysmës së njerëzve që konsumojnë atë aktivisht dhe ndikon negativishl në 30 % të njerëzve që ndikohen drejtëpëdrejtë pasivisht nga produktet e duhanit. Ndikimin më të madh negativ duhani e ka në semundjet kardiovaskulare dhe në ato tumorale.

Heqja e markës në paketimin e cigareve synon të shkurajojnë duhanpirjen duke hequr asocimin pozitiv të markës në konsumin e duhanin. Për këtë ka filluar të zbatohet edhe paketimi i thjeshtë (plain packaging) i cili quhet ndryshe edhe paketim standart, neutral, gjenerik apo homogjen. Për herë të parë është zbaluar në Australi në vitin 2012.Më tej është shtrirë edhe në vende të tjera përfshirë Kanada, Belgjikë, Francë, Hungari (fillimi i zbatimit eshtë shtyre për në 2022), Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar, Norvegj i etj. Në Turqi zbatohet nga shtatori 2019 ndërsa në Hollandë dhe në Slloveni do të filloje të zbatohet në vitin 2020.

Të fundit

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press. Fakti që kjo bazë...

Lajme të tjera

Web TV