Këshilla/ Menaxhimi i stresit në kohën e Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të mbyllur në shtëpi, duhet të luftoni edhe kundër stresit. Ndiqni këto këshilla të thjeshta për të gjetur normalitetin në këtë periudhë kritike. Ju mund t’i gjeni ato të shkruara në pjesën e prapme të etiketës, të cilën ju ftojmë ta varni në pjesën e përparme të derës.

Nëse duhet të qëndroni në shtëpi, ruani një mënyrë jetese të shëndetshme – dietë të duhur, gjumë, ushtrime fizike – dhe kontakte sociale me të dashurit dhe miqtë tuaj përmes emailit dhe telefonit.

-Mos pini duhan, mos pini alkool ose më keq akoma, mos përdorni ilaçe për të përballuar emocionet tuaja.

-Nëse ndiheni të lodhur nga ankthi, bisedoni me një profesionist të kujdesit shëndetësor ose një konsulent.

-Mblidhni informacione që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni me saktësi rrezikun tuaj, në mënyrë që të merrni masa të arsyeshme paraprake.

-Konsultohuni me burime të besueshme shkencore siç është faqja e internetit e Ministrisë së Shëndetësisë ose ajo e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

-Kujtohuni se si jeni përballur me vështirësitë e jetës në të kaluarën për të menaxhuar emocionet tuaja gjatë kohës së vështirë të kësaj emergjence.

Bashkoju dhe ti fushatës #unëqëndrojnështëpi: thuajani dhe fqinjëve tuaj!

 

Burimi: www.salute.gov.it

Përgatiti: L.Veizi


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV