Mjekët gjermanë zbulojnë simptoma të reja të koronavirusit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koronavirusi i cili është përhapur në të gjithë botën është duke u studiuar nga shumë shkencëtarë dhe mjekë pasi është i panjohur.

Një ekip gjerman pasi ka pyetur njerëzit e infektuar ka dalë në përfundimin se koronavirusi, Covid-19 ka më shumë simptoma nga sa diheshin deri më tani.

Ekipi studiues nga Universiteti i Bonit, Gjermani, e drejtuar nga epidemiologu Hendrik Streeck, tha se kanë zbuluar simptoma të reja të koronavirusit.

Ekipi kishte intervistuar më shumë se 100 njerëz të infektuar dhe 91% e të prekurve kanë vetëm simptoma të buta ose të moderuara, të cilat përfshijnë kollë të thatë dhe me raste edhe ethe.

Por dicka e re nga ky studim është se dy të tretat e të intervistuarëve thanë se kishin humbur erën dhe shijen për disa ditë.

Ndërsa 30 % kishin diarre. Simptoma nuk është e re, por është padyshim më e zakonshme se sa pritej, siç thotë Streeck. Studiuesit ende nuk mund të thonë kohën se kur shfaqen këto simptoma./Fjala.al


Të fundit


Horoskopi ditor, 30 shtator 2022

DASHI Përpiquni të qëndroni të qetë, sepse jo gjithçka shkon sipas planit. Në të kaluarën e afërt, në fakt, ka pasur disa diskutime dhe zënka,...

Vajza iu vra gjatë protestave, babai kërcen në varrimin e saj pas premtimit se…(Video)

Që pas publikimit të lajmit për vrasjen e 22-vjeçares Mahsa Amini nga policia e moralit, Irani është përfshirë nga një valë protestash të dhunshme,...

Takimi me Ilir Metën, Yuri Kim: Kam vetëm një kufizim nga Uashingtoni

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim tha se nga Uashingtoni ka vetëm një kufizim, mos takimi i personave ‘Non Grata’, pjesë e së cilit është...

Largimi i Gledis Nanos/ Ambasadorja Kim: I papritur, për ne ishte një partner i mirë

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, e ka cilësuar vendim të papritur shkarkimin Gledis Nanos nga detyra e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Në...

Lajme të tjera

Web TV