SHBA aprovon ilaçin kundër koronavirusit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet ka autorizuar përdorimin emergjent të ilaçit ‘Remdesivir’ për trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid-19.

Medikamenti prodhohet nga kompania ‘GileadScience’ dhe do të përdoret në spitalet e Shteteve të Bashkuara.

Gjatë një takimi në zyrën ovale në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump dhe shefi ekzekutiv i kompanisë Daniel O’Day , e cilësuan këtë si një hap të rëndësishëm dhe thanë se Gilead do të dhuronte 1.5 milionë doza të ilaçit për të ndihmuar pacientët.

Donacioni pritet të jetë i mjaftueshëm për të paktën 140 mijë pacientë, në varësi të numrit të ditëve që nevojitet trajtimi. Gilead tha të mërkurën, se ilaçi, i cili injektohet në mënyrë intravenoze, ka ndihmuar në përmirësimin e gjendjes së personave të prekur me Covid-19. Kompania siguroi të dhëna që sugjerojnë se ilaçi funksiononte më mirë kur i jepej pacientit që në fazat e hershme të infeksionit.

Ndërsa shumë vende vazhdojnë të vuajnë si pasojë e pandemisë, interesi për medikamentin ka qenë i lartë pasi nuk ka ende një kurë të aprovuar apo vaksina parandaluese. Mjekët janë të dëshpëruar për çdo gjë që mund të pengojë avancimin e virusit që sulmon mushkëritë e që mund të bllokojë funksionin e organeve të tjera, në rastet më ekstreme.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV