Protesta e maturantëve/10 pankartat më të spikatura nga Fjala.al

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe sot maturantët janë mbledhur sërish në protestë përpara Ministrisë së Arsimit, duke marrë shkas nga provimi i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, që sipas tyre është i ndërtuar me pyetje subjektive dhe disa alternativa që nuk ishin pjesë e programit mësimor.

Fjala.al ka përzgjedhur 10 pankartat më interesante të protestës së tyre, ku fjala kyçe ka qenë “Turi”, personazhi rreth të cilit ishin ndërtuar pyetjet e tezës së provimit.

Sot gjatë protestës ata kërkuan që t’i bashkohen studentë, mësues dhe prindërit të cilët janë prekur gjithashtu nga ky provim.

Ndërkohë, në një dalje publike ministrja Besa Shahini nënvizoi faktin se kur të mblidhen të gjitha rezultatet atëherë QSHA do bëjë rishpërndarje të peshës së pikëve për çdo notë.

Ndiqni galerinë me fotot më të spikatura të protestës së maturantëve:

 

Të fundit

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press. Fakti që kjo bazë...

Lajme të tjera

Web TV