Civici: Çfarë do sjellë për ekonominë shqiptare turizmi i frekuentuar vetëm nga shqiptarët   

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Goditje të madhe situata e pandemisë ka dhënë në sektorine turizmit. Por si do jetë turizmi sivjet në Shqipëri  kur dihet që do mungojnë turistët e huaj? Adrian Civici jep një përgjigje që ka entuziazëm  brenda. Në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU Civici u shpreh se vitet e fundit janë shtuar kryesisht turistët evropianë dhe aziatikë.

-A quhet pozitive kjo që shqiptarët do ta bëjnë plazhin këtu?

Patjetër. Shumica e vendeve përfshirë edhe Greqinë, peshën kryesore e mban turizmi i brendshëm. Ne natyrisht duke qenë një vend i mbyllur dhe një vend me emigracion të lartë, akoma kemi dëshirën që të shikojmë dhe eksplorojmë vende të reja. Ne na e kanë mbushur këtë lloj boshllëku në rradhë të parë shqiptarët e Kosovës, pastaj kemi pasur një numër të konsiderueshëm të shqiptarëve që kishin emigruar që vinin por vitet e fundit janë shtuar kryesisht edhe turistët evropianë dhe aziatikë./Fjala.al/Ke.Ba

https://www.youtube.com/watch?v=B0TC2DSFLgY


Të fundit

‘Përmbys dhe e mbuluar me jorgan’/ Si denoncimi i shoqes zbuloi vrasjen e Diana Vukës në Shkodër

Zbulohen detaje të reja nga vrasja që tronditi Shkodrën, ku vëllai vrau motrën. Ekzekutimi i Diana Vukës në Shkodër,...

Shpallja ‘Non Grata’ e Berishës/ Blinken: SHBA sheh përtej kufijve për të përfshirët në korrupsion!

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar për herë të parë për shpalljen ‘Non Grata’ të ish-kryeministrit Sali Berishës nga SHBA pasi publikoi...

Mbërrijnë 11,700 vaksina Pfizer, Rama: Vijon pa u ndalur procesi i vaksinimit

Në vendin tonë kanë mbërritur mbrëmjen e sotme 11,700 vaksina Pfizer në aeroportin “Nënë Tereza'. Kryeministri Rama shkruan se këto vaksina do të vijon...

Braçe publikon investigimin për dhëndrin e Berishës: Për një gomar!

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall “non grata” nga SHBA për “korrupsion madhor”, pasi akuzohet se duke shfrytëzuar pushtetin ka pasuruar veten, familjen e tij...

Kryeministri Rama jep lajmin e mirë: Shkon në 800 mijë numri i vaksinimeve ndaj Covid-19

800 mijë vaksinime kundër COVID 19 janë kryer deri tani në vendin tonë që nga fillimi i fushatës 'Shqipëria Buzëqesh'. Lajmin e ka bërë me...

Lajme të tjera

Web TV