Vuçiç dialog me Kosovën, por jo zgjidhje të komanduar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka bërë me dije këtë të mërkurë se Beogradi është i gatshëm për të vazhduar dialogun me Prishtinën dhe po ai nuk do të lejojë  që dikush t’i urdhërojë se cila do të jetë zgjidhja.

Ka mbetur pak kohë, por duhet të jemi të përkushtuar partisë dhe të durueshëm” është shprehur Vuçiç.

Vuçiç pyetjes nëse do të mbahet samiti i Parisit, është përgjigjur “një ditë do të mbahet”, ndërsa pyetjes tjetër nëse kjo do të ndodhë gjatë korrikut, ka thënë “shpresoj”.

Ndër të tjera në deklaratën e tij presidenti serb ka vlerësuar se problem për dialogun është fakti se Serbia nuk e pranon pavarësinë e Kosovës dhe ka shtuar se Beogradi nuk negocion me Prishtinën, meqë Perëndimi negocion për Prishtinën.

 

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV