Ngjallja, “vetëflijimi”, kishat dhe sektet -Nga Mons. George Frendo

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Mons. George Frendo*

Në lidhje me lajmin për të cilin është folur shumë në këto ditë, domethënë për ato dy gra që u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre (madje njëra prej tyre kishte qenë vdekur për më shumë se një vit) e ndiejmë nevojë të bëjmë disa sqarime.

Besimet zyrtarisht e njohura në Shqipëri, domethënë ai Mysliman dhe ai i Krishterë, besojnë në jetën pas vdekjes dhe në ngjalljen. Por besimi ynë në ngjalljen na ngarkon me më shumë përgjegjësi rreth respektin për jetën dhe mënyrë si të jetojmë derisa jemi ende në botë. Ne besojmë se jeta është dhuratë nga Zoti, dhe, si çdo dhuratë nga Zoti, duhet të përdoret me përgjegjësi, sepse Zoti shpërblen njeriun varësisht nga si e ka përdorur këtë dhuratë, që është jeta.

Kjo do të thotë gjithashtu se asnjëri nuk ka të drejtë të vrasë një person tjetër, madje as të vetëvrasë. Vetëvrasja është mëkat. Kam lexuar shumë, këto ditët, në gazetat, fjalën “vetëflijim”. Ky është një eufemizëm krejt i gabuar. Kujt bëhet “flijim” në vetëvrasje? Sigurisht jo Zotit, i Cili i ka komunikuar jetën atij personi si dhuratë, dhe ky e ka hedhur poshtë. Kujt bëhet “flijim” pra? Familjarëve? Kam pasur raste të njohë familje brenda të cilave kanë pasur një vetëvrasje. Për sa shumë kohë kanë mbetur të tronditur, të frikësuar, të rraskapitur. Pra le të jemi të sinqertë e të flasim troç. Është absurd të quajmë vetëvrasjen “vetëflijim”.

Së fundmi dëshiroj të them se është bërë një padrejtësi me Kishën Ungjillore kur disa gazetarë kanë identifikuar sektin e Dëshmitarëve të Jehovait (e themeluar në vitin 1870 nga Charles Russell) me Kishën Ungjillore. Edhe pse këta përdorin Biblën, por e interpretojnë në mënyrë shumë të çuditshme, krejt e ndryshme nga mënyra si e kuptojnë Kishat. Dhe edhe pse përmendin Jezusin, por e interpretojnë Jezusin krejt në kundërshtim me mënyrën sesi Kisha e ka kuptuar dhe shpallur që nga koha e apostujve deri më sot.

Lexo edhe :  Rama nis ditën me pamje nga punimet e shkollës "Vaçe Zela": Një tjetër shembëlltyrë e bindjes se Shqipëria është e ardhmja jonë

* President i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë dhe Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë


Të fundit

Bie në kontakt me rrymën elektrike, humb jetën 20-vjeçari në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë. Një 20-vjeçar duke punuar në lavazhin e vëllait, ka rënë në...

A ishin shqiptarë vrasësit e 20-vjeçares? Burri dëgjon tinguj në gjuhën shqipe dhe…

Fakte të reja dalin në dritë për grabitjen pas vrasjes në Glyka Nera, ku Karolina 20-vjeçare u vra brenda shtëpisë së saj, më 11...

Përplasen dy makina në Kamëz, pasagjerja dërgohet me urgjencë në spital

Policia e Tiranës lajmëron se një aksident automobilistik ka ndodhur këtë mbrëmje në Kamëz. Mësohet se dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën dhe si pasojë...

“Vaksinat janë software që marrin informacion, Fauci një djall”/ Twitter “fshin” shkrimtaren amerikane

Shkrimtarja amerikane Naomi Wolf është pezulluar nga Twitter pasi ka përhapur dezinformimin në lidhje me vaksinat. Wolf, e njohur për librin e saj të vlerësuar...

Gjermania goditet nga stuhia e fortë, vdes një punëtor dhe një fëmijë lëndohet rëndë

Shumë pjesë të Gjermanisë u goditën nga një stuhi me shi të fortë dhe bubullima gjatë fundjavës, në të cilën një person humbi jetën...

Lajme të tjera

Web TV