Tifozët në stadiume?/ Liverpool po mendon futjen e kamerave që dallojnë temperaturën e lartë

113 563 lexime

77,492FansaPëlqeje

Liverpool thuhet se po peshon mundësinë e futjes së një sistemi të inteligjencës artificiale që mund të lejojë rihapjen e pjesshme të Anfield sezonin e ardhshëm.Teknologjia, e cila është zhvilluar nga ndërmarrja gjermane G2K, do të kontrollojë temperaturën e tifozëve dhe, gjithashtu, do të sigurojë që maskat po vendosen.

Ai gjithashtu mund të kontrollojë menaxhimin e turmës dhe do të monitorojë nëse pjesëmarrësit e ndeshjeve kanë respektuar distancën fizike. Sipas The Athletic, ky sistem është provuar dhe ka rezultuar me sukses në Borussia Dortmund dhe Hertha Berlin dhe do të luajë një rol kryesor në rivendosjen graduale të turmave të reduktuara në ndeshje.

Është bërë me dije gjithashtu që LaLiga po teston gjithashtu këtë teknologji në terrenin e Real Sociedad.I njëjti raport shton se Jurgen Klopp ka një interes personal në këtëpropozim, për shkak të përdorimit të tij të suksesshëm në Dortmund dhe nëLiverpool thuhet se janë të vendosur të zhvillojnë bisedime me kompaninë këtë javë.

Softueri do të përdorë kamerat CCTV paraekzistuese në stadium dhe, madje mund të instalohet brenda hapësirës së një jave afro 90000 për lojë.

Sidoqoftë, do të ketë nevojë për shumë persona për të instaluar kamera të ndjeshme ndaj temperaturës së tifozëve gjatë pandemisë. Një provë u realizua për të vërtetuar që teknologjia gjithashtu të ishte në gjendje të paralajmëronte stjuardët kur identifikonte individë që nuk distancohen dhe do të ishte në gjendje të shfaqte protokollin në ekranet përreth tokës.

Të dhënat kanë treguar se Dortmundi iu afrua G2K me mendimin se 30%  e kapacitetit të Signal Iduna Park do të mbushet nga tifozët sezonin e ardhshëm. Softueri u ekzaminua gjerësisht para lojës së Bundesligës, Dortmund kundër Hoffenheim më 27 qershor me një saktësi prej 98,3 përqind për kontrollet e temperaturës.

Lexo edhe :  Zbulohet dita e dasmës e Eni Koçit dhe Genc Prelvukaj

Sistemi nuk do të përdorë njohjen e fytyrës, por do të jetë në gjendje të shënojë lart temperaturat e ngritura dhe njerëzit që nuk mbajnë maska ​​në grupe të mëdha.

E vetmja pengesë për zbatimin e gamës së masave në Premier League është se do të kërkonte aprovim nga presidentët e skuadrave dhe qeveria, por shembulli i Gjermanisë raportohet se ka ndihmuar në sigurimin e shifrave që u duhen autoriteteve.ka.ta/Fjala.al/

 

Të fundit

Meta kthehet 29 vite pas, publikon pamje rrëqethëse: Koha për të ndërtuar Europën këtu

Presidenti Ilir Meta publikon pamjet rrëqethëse të 29 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nisën drejt...

Nuk ndjehet mirë pasi del nga deti, ndërron jetë pushuesi në Durrës

Një 64-vjeçar ka ndërruar jetë, pasi ka pësuar arrest kardiak në plazhin e Durrësit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme, rreth orës 10:20,...

Me kallashnikov në dorë dhe maska, momenti i sulmit ndaj hotelit në Tushemisht

Ky është momenti kur autori qëllon me breshëri kallashnikovi drejt makinave te hoteli në Tushemisht. Nga të shtënat janë dëmtuar mjetet e pronarit të hotelit...

Tuna bën realitet “ëndrrën shqiptare” /Foto

Në fillim të viteve ’90, Amerika ishte ëndërr për shumë shqiptarë. Madje edhe sot ajo mbetet ëndërr për shumë prej tyre. Por duket se këngëtarja...

Iu bë atentat sot në mëngjes, pronari i hotelit në Tushëmisht tregon tmerrin e përjetuar: Jemi të kërcënuar

Pronari i hotelit në Tushemisht, që iu bë attentat me armë zjarri dy herë brenda javës, Jetmir Muçllari, ka folur për mediat. Sipas tij ngjarja...

Lajme të tjera

Web TV