OBSH: Vetëm në 6 javët e fundit janë dyfishuar rastet me virus në botë

113 563 lexime

77,495FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të premten se numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 në të gjithë botën u dyfishua gjatë gjashtë javëve të fundit.

Në konferencën e tij të rregullt për shtyp nga selia e OBSH-së në Gjenevë, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vetëm veprimet agresive të kombinuara me bashkim kombëtar dhe solidaritet global mund të sprapsin pandeminë.

Ajo që është e nevojshme tha zoti Tedros, që nga vendet ku ka një rritje të shpejtë të rasteve, në vendet që po heqin kufizimet dhe tani po fillojnë të shohin që rastet të shtohen përsëri, është udhëheqja, pjesëmarrja e komunitetit dhe solidariteti kolektiv.

Drejtuesi i OBSH-së tha se ka shumë shembuj nga e gjithë bota ku, edhe kur shpërthimi i virusit ishte në pikën më të lartë, ai përsëri u arrit të vihej nën kontroll. Ai përmendi Italinë, Spanjën dhe Korenë e Jugut dhe Dharavin – një zonë e dendur në Mumbai – si histori suksesi.

“Një përqendrim i fuqishëm në angazhimin e komunitetit dhe testimin, gjurmimin, izolimin dhe trajtimin e të gjithë atyre që janë të sëmurë, është thelbësor për të thyer hallkat e transmetimit dhe zhdukjen e virusit,

Tedros vuri në dukje edhe një herë se kufizimet e vendosura për arsye të COVID-19 kanë bllokuar zinxhirët e furnizimeve që tradicionalisht kanë siguruar imunizime rutinë për kombet më të varfra në botë. Këto ndërprerje mund të nënkuptojnë një rritje të rasteve të një sërë sëmundjesh si fruthi, poliomieliti dhe malarja, shrkuan Voa.

Ai tha se agjencia e . tij vazhdon të punojë me partnerët për të siguruar që njerëzit me të varfër dhe më të margjinalizuar në botë të kenë përparësi.

Lexo edhe :  Konfirmohen 101 raste të reja me COVID-19 për 24 orët e fundit

 

 

Bo.ba/fjala.al

Të fundit

Kapet kamioni me mbi 200 kg lëndë narkotike, kishte logon e një mobilerie

Mbi 200 kg lëndë narkotike është kapur në doganën e Bllatës. Burime bëjnë me dije lënda narkotike është gjetur...

Një i burgosur tenton të arratiset, ja çfarë thotë policia

Një i burgosur ka tentuar mesditën e sotme të arratiset në Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur ShKK-ja, e cila bën me dije se i...

Protestë kundër dhunës ndaj grave në Stamboll -VIDEO

Qindra gra kanë dalë nëpër rrugët e disa qyteteve turke për të kërkuar dhënien fund të dhunës në baza gjinore, dhe që Turqia të...

Izraeli do nisë testimet e vaksinës kundër Covid-19 te njerëzit, ja kur pritet

Në mes të tetorit Izraeli do fillojë testimin e vaksinws kundër COVID-19 te njerëzit.   Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz bëri njoftimin e sipërcituar, pas...

Pandemia/Shënohen 6 viktima në 24 orët e fundit

Janë shënuar 6 viktima për shkak të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se fatkeqësisht nuk e kanë...

Lajme të tjera

Web TV