Hungaria mbyll kufijtë për vendet me shifra të larta infektimesh, Shqipëria në listën e kuqe

113 563 lexime

77,489FansaPëlqeje

Situata e krijuar nga COVID-19 duket se nuk po stabilizohet, për këtë arsye janë rishikuar sërish masat e sigurisë nga shumë shtete lidhur me parandalimin e përhapjes së virusit.

Qeveria hungareze ka vendosur të publikojë listën e vendeve nga të cilat nuk mund të presë vizitorë.
Shqipëria është një prej vendeve të cilat nuk u lejohet hyrja në Hungari.

Konkretisht asnjë qytetar i huaj nuk mund të hyjë në Hungari nga mesnata e së martës për shkak të  COVID-19 nga shtetet:

– Shqipëri

– BiH

– Kosova

– Maqedonia e Veriut

– Moldavia

– Mali i Zi

– Serbia

– Ukrainë

– pothuajse në të gjitha vendet aziatike dhe afrikane

Ndërsa disa vende të tjera për t’u futur duhet t’i nënshtrohet kontrollit mjekësor dhe të karantinohet.

Një masë e tillë nuk do të merret vetëm nëse  kanë bërë 2 teste negative brenda 5 ditëve.

Shtetet që do të aplikohet kjo masë janë:

– Bullgaria

– Portugalia

– Suedia

– Rumania

– Anglia

– Norvegjia

– Rusia

– Japoni

– Kinë

– SH.B.A.   /Ra.My. Fjala.al/

 

Të fundit

Deputetja mjeke e PS trajton infermierët në spitalin e Durrësit për masat antiCov*id (FOTO)

Stafi i infermierëve në spitalin e Durrësit është duke u trajnuar sesi të zbatojnë masat antiCOVID-19. Këtë gjë e ka...

Përparim Kalo dedikim prekës për Arben Bajon: Figura jote është përjetësua në skulpturë

Konsulli i Nderit të Shqipërisë në Danimarkë, Përparim Kalo ka shkruar disa fjalë prekëse për mikun e tij, artistin Arben Bajo i cili ndërroi...

“Me vdektë çuni…”/Pediatrja e njohur thirrje prindërve: Zgjidhini fjalët, ju jeni siguria për fëmijë tuaj

Të gjithëve na ka ndodhur që të dëgjojmë betime për kokë të fëmijëve dhe madje disa prej nesh edhe janë betuar në emër të...

Pandemia/Sonila Meço: Media po shpërndan gjendjeje ankthi për shkak të mungesës së transparencës

Gazetarja Sonila Meço shprehet se në pushimet vjetore të këtij viti nuk mundi dot të shkëputet as në distancë mendore e shpirtërore nga lajmi...

Vendimi i Gjykatës Federale, presidenti Takaj: Skënderbeu do të mbijetojë!

  Tanimë është bërë zyrtare, pasi është zbardhur vendimi i Gjykatës Federale të Zvicrës për Skënderbeun, e cila ka rrëzuar apelimin e klubit korçar, duke...

Lajme të tjera

Web TV