Miratohet agjenda e takimit mes Vuçiç e Hotit më 16 korrik, Lajçak: U pajtuam për elementët kryesorë

113 563 lexime

77,489FansaPëlqeje

Dialogu Prishtinë – Beograd, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, u zhvillua të dielën në Bruksel përmes një video-konference. Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së Miroslav Lajçak, tha se është arritur pajtueshmëri për agjendën e takimit të radhës në Bruksel dhe elementet kryesore të procesit të dialogut.

“Jam i lumtur të them se pas Samitit të Parisit dhe takimit të sotëm midis Kosovës dhe Serbisë, dialogu i lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve është kthyer në rrugë të drejtë pash 20 muajsh. Si rezultat i takimit të sotëm, ne u pajtuam për elementet kryesore të procesit dhe agjendës së takimit tonë të radhës që do të mbahet të enjten në Bruksel. Falenderoj partnerët për angazhimin konsturktiv”, tha Lajçak.

Para fillimit të dialogut, Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë se arritja e një marrëveshjeje është thelbësore për qytetarët e Kosovës dhe Serbisë dhe ajo duhet të jetë gjithëpërfshirëse, finale dhe ligjërisht obliguese.

“Jam i lumtur se po rifilojmë tani dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës permes video-konfetrencës për shkak të rrethanave. Mirëpres përkushtimin e të dyja palëve. Synimi ynë është i qartë, të rifillojmë punën serioze dhe të ngjeshur për normalizimin e raporteve mes dy palëve”, ka thënë një një video-porosi Borrell.

“Sot jam i shoqëruar nga përfaqësuesin i posaçëm i BE-së Miroslav Lajçak. BE-ja vazhdon të jetë e gatshme të mbështes dhe lehtësojë përpjekjet për të arritur një marrëveshje gjithpërfshirëse, finale dhe ligjërisht obliguese për normalizimin e raporteve. Një marrëveshje që adreson të gjitha çështjet e hapura. Një marrëveshje e tillë është kruciale për të ardhme më të mirë, për njerëzit në Kosovë dhe Serbi. Është thelbësore për perspektivën evropiane të tyre dhe për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit. E gjithë kjo është thelbësore edhe për Bashkimin Evropian”, ka thënë Borrel./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Vetëvrasja e të riut të infektuar te “Shefqet Ndroqi”, reagon spitali: Kishte 2 ditë që po trajtohej

Spitali “Shefqet Ndroqi” ka reaguar pas ngjarjes tragjike të ndodhur mëngjesin e sotëm, ku një pacient me COVID-19 i...

Kamera kap vajzën duke dhënë para te ‘Shefqet Ndroqi’

Një qytetar denoncon korrupsionin me infermierët te “Shefqet Nroqi” , teksa thotë se i paguan ata nga 50 mijë lekë të vjetra në ditë,...

Nostalgjia e skenës shqiptare rikthehet në rrjetet sociale me mesazh së bijës

A ju kujtohet fytyra e ëmbël e një prej ikonave më të dashura të skenës së festivaleve shqiptare? Morena Reka kapostuar në rrjetet sociale fotografi...

Ja si mund të ruhet distanca në avion

Linjat ajrore mund të ruajnë kapacitetin e pasagjerëve të tyre. Koronavirusi ka shkaktuar një rënie të konsiderueshme të udhëtimit ajror.Pavarësisht se maskat janë të...

“U shqyrtua në urgjencë”, Meta kthen në Kuvend ligjin për pronat e paluajtshme të shtetit

Presidenti Ilir Meta, kthen në Kuvend për rishqyrtim ligjin “Për disa shtesa në ligjin nr. 8743, datë 22.2.2001, “Për pronat e paluajtshme të shtetit”,...

Lajme të tjera

Web TV