Një ndër vendet më të prekura nga pandemia, Spanja zhvilloi sot zgjedhje në Baskë dhe Galicia

113 563 lexime

77,476FansaPëlqeje

Edhe pse jemi në kohë pandemie, këtë të dielë Spanja ka zhvilluar zgjedhje në rajonet veriore të saj, në Baskë dhe Galicia.

Votimi është zhvilluar në masa të larta sigurie si masë parandaluese e COVID-19 dhe të infektuarit aktiv e kishin të ndaluar të merrnin pjesë.  Sipas mediave vendase pjesëmarrja ka qenë shumë e ulët, ku pjesëmarrja më e vogël ka qenë në Bask.

Në Galicia, PP ka fituar zgjedhjet me 42 vende në parlament, BNG do të qëndrojë në 19 dhe PSdeG do të marrë 14. Fituesi është Alberto Núñez Feijóo.

Në Bask,PNV ka fituar zgjedhjet për të marrë 31 vende, tre më shumë sesa në vitin 2016 (28) dhe EH Bildu mbetet forca e dytë me 21 parlamentarë, tre më shumë sesa në vitin 2016, PSE-EE bëhet forca e tretë dhe arrin 10 parlamentarë, një më shumë sesa në vitin 2016.

Kujtojmë se Spanja është një ndër vendet më të prekura nga COVID-19 në Evropë.

/En.Br./Fjala.al

 

Të fundit

Me orgjinë arbëreshe, ka qenë në Shqipëri dhe kishte miqësi me Ali Pashë Tepelenën, 50 fakte për Napoleon Bonapartin

Si sot 251 vjet më parë lindi Napoleon Bonaparti, një nga personazhet më të rëndësishme të historisë së Botës....

Aktori Naim Frashëri përkujtohet nga i biri në ditën e lindjes së tij

Aktori Naim Frashëri edhe pse nuk jeton më është përkujtuar sot nga i biri, Anili në ditën e lindjes së tij. Me fjalë shumë të ndjera...

Çdo të thotë të jesh tiranas? Ja si përgjigjet Parid Turdiu

Parid Turdiu ka folur për Fjala edhe lidhur me origjinën e tij teksa ka treguar se çdo të thotë të jesh i lindur në...

Ndërron jetë nga Covid-19 zyrtari i Partisë Socialiste

Bëhet fjalë për Ndue Ndocin, kreun e PS-së në njësinë numër 11 në Laprakë. Lajmi është konfirmuar nga miqtë dhe kolegët e tij, të cilët...

Lajme të tjera

Web TV