Takimi online me Vuçiç, Hoti tregon detaje: Të enjten shkoj në Bruksel

113 563 lexime

77,495FansaPëlqeje

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për mediat ka folur dhe rreth takimit online me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç . Hoti u shpreh se u arrit dakortësia që të enjten të takohen në Bruksel.

“Dialogu nuk ka alternativë, dhe vetëm përmes dialogut mund t’i zgjidhim çështjet me Serbinë. Kam propozuar platformën e dialogut, ne në këtë proces hyjmë vetëm për njohjen reciproke dhe normalizimi i plotë i marrëdhënieve në mes të dy vendeve. Kemi arritur pajtueshmëri në parim, të kemi takimin e radhës në Bruksel, të ënjtjen që vjen, që është takimi parë pas 20 muajsh që është ndërprerë dialogu. Kemi prezantuar qëndrimin tonë shtetëror dhe jemi të gatshëm të ulemi në çdo tavolinë të dialogut për të mbrojtur shtetësinë e Kosovës dhe për të kërkuar normalizim të marrëdhënieve, që vjen vetëm pas njohjes reciproke në mes të dy vendeve”, ka thënë Hoti.

Bisedimet mes Hotit dhe Vuçiç u drejtuan nga përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell dhe Emisari Special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Pandemia/Vjosa Osmani kritikon qeverinë e Kosovës: S’menaxhoi si duhet krizën

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se pandemia e COVID-19 ka shtruar nevojën për ta rritur...

Pandemia/ 4 mjekë në gjendje të rëndë, nisen me urgjencë drejt Tiranës

Bluzat e bardha shesh herë janë më të rrezikuarit në përballje me virusin e frikshëm COVID-19. Një qytetar nga Tropoja në mesazhin e tij dërguar...

Ndihmë emergjente për Libanin, BE-ja siguron 33 milionë euro

Bashkimi Evropian njoftoi të enjten se ka ndarë 33 milionë euro për të financuar ndihmën emergjente fillestare për Libanin. Presidentja i Komisionit Evropian, Ursula von...

Djali që i preu kokën nënës me thikë: Nuk pendohem, do ndodhte një ditë

Mediat kanë publikuar pjesë nga deklarata e 44-vjeçarit në Policinë e Pogradecit, ku rrëfente pa pendesë se si i preu kokën nënës së tij. Sipas...

Të shtëna me armë zjarri në Sarandë, ja dyshimet e para të policisë

Të shtëna me armë zjarri raportohen në qytetin e Sarandës. Paraprakisht dyshohet se ka patur shkëmbim zjarri mes dy grupeve në një lokal të qytetit....

Lajme të tjera

Web TV