Meta, mjekëve italianë të ardhur për të asistuar stafin shqiptar: Domosdoshmëri bashkëpunimi

113 563 lexime

77,354FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta priti sot në takim ekipin e mjekëve dhe infermierëve të ardhur nga Italia për të trajnuar strukturat tona shëndetësore me qëllim arritjen e rezultateve më efektive në luftën me pandeminë e rrezikshme COVID-19.

Pasi u njoh me asistencën konkrete të ofruar prej tyre për stafet mjekësore të spitaleve COVID 1, COVID 2 dhe spitalin e Shkodrës, kreu i shtetit deklaroi se shkëmbimi i eksperiencave dhe thellimi i mëtejshëm i bashkëpunimit dypalësh kundër pandemisë, kësaj sfide të përbashkët, është më se i domosdoshëm, me qëllim rikthimin sa më parë në normalitet.

Meta falenderoi me mirënjohje ekipin e mjekëve dhe infermierëve italianë për ndihmën e ofruar në këto momente të vështira.

Ai u shpreh se “shqiptarët nuk do t’i harrojnë kurrë sakrificat dhe këtë solidaritet vëllazëror, që e forcon edhe më shumë marrëdhënien e shkëlqyer midis dy vendeve e popujve tanë.”

Në këtë takim ishte i pranishëm edhe ambasadori i Republikës së Italisë në Tiranë, Fabrizio Bucci./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Propozimi i Hajdarit për hapjen e listave, Gjiknuri: Presim opozitën të dorëzojë draftin e saj

Partia Socialiste i ka kthyer përgjigje deputetes së opozitës së re Rudina Hajdari për propozimin e saj lidhur me...

“Marrëveshja për normalizimin ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë” fokusi i marrëveshjes së Uashingtonit

Vizita e delegacionit amerikan që synon jetësimin e marrëveshjes së Uashingtonit Në Kosovë, të hënën  hapet një delegacion i qeverisë amerikane i kryesuar nga Adam...

Krimet kundër mjedisit/ Polica procedon 11 persona dhe sekuestron 5 automjete

Policia vazhdon luftën kundër krimeve mjedisore dhe kapjen e personave përgjegjës për këto krime. Në tre rrethe, Dibër , Mat dhe Bulqizë policia ka arritur...

“Erdha për t’iu inkurajuar që të rritet shpresa mes jush”, Rama kujton vizitën e Papa Françeskut para 6 vitesh

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar vizitën e Papa Françeskut në Shqipëri, 6 vite më parë më 21 shtator, 2014. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Turqi/ Testohet makina fluturuese, “Cezeri” e para e këtij lloji

Teknologjia gjatë viteve të fundit ka shënuar ndjeshëm progres. Pas krijimit të markës vendase të automjeteve dhe trenit të shpejtësisë së lartë, së fundmi në...

Lajme të tjera

Web TV