Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

3 vjet nga sulmi terrorist në Barcelonë, njerëzit ende të shqetësuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pasditen e së enjtes, 17 gusht 2017, Silvia dhe Marta po shëtisnin përgjatë Rambla në Barcelona. Vajzat kishin plagë në këmbë dhe hynë në një farmaci për të blerë një medikament kur shpërtheu kaosi: “një furgon shpërtheu në qendër të rrugës”.

Dy të rejat qëndruan në farmaci, kur një njeri me uniformë hyri dhe u dha atyre një fëmijë për t’u kujdesur. Emri i djalit ishte Julian Cadman, Australian, 7 vjeç. Ai vdiq në krahët e tyre.

Silvia dhe Marta kurrë nuk do të jenë në gjendje ta harrojnë atë ditë dhe pasojat e asaj dite, por ato nuk njihen si viktima të sulmit. As ato, dhe as njëqind njerëz të tjerë që dëshmuan ngjarjet në Barcelona dhe Cambrils, dhe që ende vuajnë dëmtime psikologjike nga ato çfarë panë.

Kjo është një nga betejat që ende vazhdon përsa i përket kësaj çështjeje dhe që shoqatat e viktimave denoncojnë. Dy vajzat e reja janë një shembull. Por ka edhe më shumë, dhe disa krejt paradoksale, thotë Roberto Manrique.

Shifrat zyrtare, që paraqiten në aktakuzë për sulmet në Barcelona dhe Cambrils, janë këto: “16 të vdekur dhe 166 të plagosur (125 në Rambla, 29 në Alcanar si rezultat i shpërthimit I një shtëpie me eksploziv dhe 12 në Cambrils)”.

Shumë prej tyre ishin turistë dhe ka njerëz me 31 kombësi të ndryshme.  Duhet të theksohet se ka pak raste në të cilat shumat e destinuara për të kompensuar ata që preken janë rritur në gjykata. Shoqatat e viktimave nuk pajtohen më vlerësimin e prokurorisë dhe kërkojnë burgim të përhershëm.

Por debati i mbajtur nga shoqatat e viktimave nuk është thjesht monetar, por pasojat psikologjike që rrjedhin nga të qenit i pranishëm në vendin e një sulmi duhet të japin të drejtën që të njihen edhe si viktima. Dhe kjo, sipas Manrique, rrallë ndodh.

Lexo edhe :  Kamala Harris: Akt i urryer, dhuna s’ka vend në kombin tonë

Në Uavat janë trajtuar 73 persona, shumica e të cilëve plotësojnë këtë gjendje: “sulmet shënuan jetën e tyre, por ata nuk konsiderohen viktima”. Dhe ata shpjegojnë se ka të paktën njëqind njerëz që nuk janë njohur si të tillë.

Ndonjëherë klasifikimi në njërën anë ose në tjetrën varet nga një procedurë administrative. Shembull: “Gerardo punoi atë ditë në një kiosk në Rambla. Ai e pa shumë afër tragjedinë. Të nesërmen ai shkoi në postin e tij, por ai ishte aq keq sa nuk mund të bënte asgjë”.

Manrique thekson se në ngjarje terroriste jo vetëm që mbeten lëndime fizike, por edhe dëmtime që arrijnë në mendje dhe jo në një mënyrë të vogël, çështje që duhet të merret parasysh gjatë vlerësimit të dëmit të shkaktuar, pasi këtyre njerëzve u duhet vëmendje, trajtim i specializuar psikologjik për një kohë që mund të jetë e gjatë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën e foshnjave të parakohshme

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri...

Zaragoza është në rrugën e duhur për të nënshkruar me mesfushorin Keidi Bare

Në një zhvillim të fundit, drejtori sportiv Juan Carlos Cordero dhe përfaqësuesi i mesfushorit shqiptar, Juanma López, kanë bërë hapa të rëndësishëm drejt nënshkrimit...

Ç’do të ndodhë mes Kimmich dhe FC Bayern? Ja kur vendoset e ardhmja e yllit gjerman

Çfarë do të ndodhë mes Joshua Kimmich dhe FC Bayern? Kjo pyetje aktualisht po trazon shumë mendje në Mynih. Kontrata e 91-herë lojtarit të kombëtares...

VIDEO/ Kim Kardashian rikrijon videon virale së bashku me Andrea Bocellin

Nga India në Itali, motrat Kardashian janë gjithmonë aty ku është vëmendja. Kim dhe Khloé Kardashian bënë një sërë paraqitjesh mahnitëse në dasmën e...

Strategu i fushatës së Bill Clinton: Dyert për Biden janë mbyllur

Fushata e rizgjedhjes së Presidentit Biden ka përfunduar plotësisht, parashikoi të enjten komentatori politik i CNN dhe ish-strategu i Bill Clinton, Paul Begala. “Kam folur...

Lajme të tjera

Web TV