“Muzeu i Lëvizshëm”/ Veliaj: E çojmë Tiranën në të gjitha trevat shqipfolëse

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj përshëndeti nismën, Muzeu i Lëvizshëm, i cili synon promovimin e turizmit, kulturës dhe traditave të qyteteve shqipfolëse, të bashkuara tanimë në Unionin e Bashkive Shqiptare në Rajon. Sheshi “Skënderbej” u shndërrua ditën e sotme në një muze të hapur si pjesë e kësaj nisme.

Veliaj theksoi se Muzeu Lëvizës është një derë e hapur në secilin prej qyteteve të përfshira në këtë nismë.

“Meqenëse Tirana si kryeqytet u prek nga dy tërmete dhe nga fatkeqësia e pandemisë në vitin e 100 vjetorit, menduam të krijojmë mundësi që njerëzit ta shijojnë historikun e Tiranës jo duke ardhur fizikisht këtu, por duke çuar një copë të Tiranës në Prishtinë, e në disa nga qytetet kryesore të Kosovës. Në fakt, është një muze lëvizës i cili, qoftë edhe simbolikisht, do e shpjerë Tiranën në të gjitha këto treva, për t’u dhënë mundësi qytetarëve në Prishtinë, Preshevë, Tetovë, Shkup, Gjakovë e Prizren, qytetarëve në Pejë e Ulqin, të njohin rrugëtimin e Tiranës, duke pranuar se Tirana është jo vetëm kryeqendra e Shqipërisë, por është edhe kryeqendra e shqiptarisë, e asaj që e quajmë albanosfera në rajonin tone, e një shtëpie të dytë, jo vetëm për ata që vijnë nga qytete të tjera të Shqipërisë, por edhe nga ata që vijnë nga Kosova, Lugina e Preshevës, Maqedonia e Veriut apo nga jugu i Malit të Zi”, u shpreh ai.

Muzeu lëvizës i Tiranës strehon në miniaturë rrugëtimin dhe kujtesën e një qyteti që përgjatë një shekulli, falë bujarisë dhe trashëgimisë së tij më të mirë, si dhe kontributit të elitave kombëtare, u shndërrua në kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve.

Janë të shumta rrugët, sheshet, ndërtesat e dokumentat që rikthehen në vëmendje përmes imazheve fotografike, duke dëshmuar momentet më të forta të historisë së qytetit, por edhe të dinamikave të shndërrimit të tij të përhershëm që e karakterizon qysh në zanafillë: nga ballkoni i Bibliotekës së Vjetër Kombëtare, ku u ngrit flamuri i pavarësisë së tij prej përfaqësuesve të familjeve më në zë të Tiranës, ecet drejt vendimeve të Kongresit të Lushnjes që e shpalli Kryeqytet, shkohet tek kremtimet e para të kryeqytetit të ri të shqiptarëve, zhvillimet e shtetit modern dhe monarkisë shqiptare, vijohet me dëshmitë e çasteve të rënda të pushtimit nazi-fashist, por edhe me rezistencën e shkëlqyer e betejën e çlirimit të saj.

Lexo edhe :  Hyjnë për të vjedhur, grabitësit dhunojnë të gjithë familjen (Emrat)

Një pjesë e vogël e traditës së Tiranës është vendosur në pjesën e jashtme të muzeut, me veshjet etnografike, sofrën tiranase dhe bujarinë e mikpritjen e pakushtëzuar që Tirana di t’ia dhurojë kujtdo.

 


Të fundit

Vdekja tragjike e 16-vjeçarit në aksident, banorja në lot: E kishte parandier, dje më tha kam parë ëndërr

Një ngjarje e dhimbshme, një humbje tragjike e një djali që po përpiqej të dilte në jetë dhe që...

Balla dhe ambasadori i Gjermanisë, Zingraf inspektojnë rehabilitimin e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimeve në Librazhd

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri, Peter Zingraf dhe Drejtori i Zyrës Rajonale të KfW-së për...

Lajmi fundit/ Oficeri qëllon veten me armë në zemër

Një ngjarje tragjike ka tronditur Greqinë. Mediat greke bëjnë me dije se një oficer 55-vjeçar i ushtrisë greke, në Nea Ionia, Volos, u vetëvra...

Aksidenti tragjik në Urën e Ballshit/ Ja kush është 16-vjeçari që ndërroi jetë, shoku i tij ndodhet në spital (Emrat+Foto)

Një aksident tragjik ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në hyrje të qytetit të Ballshit. Mësohet se viktimë ka mbetur një 16-vjeçar, ndërsa është plagosur...

A do të vazhdojë koalicioni PD-LSI nëse zgjidhet kryetar? Ja si përgjigjet Agron Shehaj

Kandidati për kreun e PD, Agron Shehaj nuk ka përjashtuar mundësinë për vazhdimin e koalicionit me LSI, nëse ai do të zgjidhet si kryetar...

Lajme të tjera

Web TV