Lista e fituesve të “Emmy Awards 2020”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edicioni i 72 i Emmy, më së shumti çmime televizive të rëndësishme, u mbajt mbrëmë në Staples Center në Los Angeles (SHBA) por pa të ftuar të famshëm ose qilim të kuq për shkak të pandemisë së krijuar nga koronavirusi.

“Schitt’s Creek” ka arritur të thyej rekord, duke fituar kështu nëntë çmime “Emmy” në kategorinë për komedi.

Me anë të këtij filmi, aktorja Catherine O’ Hara arriti që të fitojë çmimin e parë për rolin e saj Moira Rose.

Fati i njëjtë e përcolli edhe Zendaya, ndërsa hyri në histori për shkak të rolit të saj në filmin e zhanrit ‘dramë’ të Euphoria.

Lista e plotë e fituesve:

Aktori i seriale dhe filmave televiziv

Mark Ruffalo – “I Know This Much Is True”

Aktorja e serialeve dhe filmave televiziv

Regina King – “Watchmen”

Aktori dytësor

Uzo Aduba- “Mrs. America”

Aktori kryesor në serinë komedi

Eugene Levy – “The Kominsky Method”

Aktorja kryesore në serinë komedi

Catherine O’Hana – “Schitt’s Creek”

Aktori dytësor në komendi

Dan Levy – “Schitt’s Creek”

Aktorja dytësore në komedi

Annie Murphy – “Schitt’s Creek”

Aktori kryesor i zhanrit dramë

Jeremy Strong – “Succession”

Aktorja kryesore e zhanrit dramë

Zendaya (“Euphoria”)

Aktori dytësor – Dramë

Billy Crudup – “The Morning Show”

Aktorja dytësore – Dramë

Julia Garner – “Ozark”

‘Shou’ më i mirë

“RuPaul’s Drag Race”

Serialet e jashtëzakonshme me biseda

“Last Week Tonight with John Oliver”

Seria kryesore

“Watchmen”

Seria më e mirë e komedisë

“Schitt’s Creek”

Seria më e mirë dramë

“Succession”/Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

Lajme të tjera

Web TV