Pandemia/Terapia rrezatuese mund të ndihmojë në uljen e ashpërsisë së simptomave

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

“Terapia rrezatuese mund të ndihmojë në uljen e ashpërsisë së simptomave të Covid-19”, deklaron Drejtori i Institutit të Shkencave Mjekësore në Indi, Randeep Guleria.

Kjo metodë është përdorur në vitet 1940, para se të zbulohej penicilina, ku mjekët përdorën doza rrezatimi për të trajtuar pneumoninë që mund të shkaktohej nga bakteret dhe viruset.

Shkencëtarët mendojnë se terapia me rreze X mund të ndihmojë në uljen e ashpërsisë së simptomave.

Që nga shpërthimi i pandemisë së koronaviruasit Covid-19, akoma nuk kemi një kurë që mund të përdoret me sukses të plotë, aq më pak një vaksinë që do të bënte imune të gjithë popullsinë./la.mi/Fjala.al

Të fundit


Tiranë/ Atentati ndaj biznesmenit Andon Dhima, arrestohen 4 persona

Katër persona të dyshuar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit Andon Dhima, në Tiranë, u ndaluan mëngjesin e sotëm nga policia. Mësohet se dy të...

Basha: Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se biznesi i vogël është në krizë. Teksa ka publikuar denoncimin e një pronari të një lokali,...

“Rrëfehet” prifti italian për 12 vitet në Shqipëri

Nga Raziela Myslimaj  Duhej të transferohej shumë larg nga vendi dhe familja, për diku që kishte shumë nevojë për kontributin dhe përvojën e tij. Vendimin...

Google akuzohet se po monopolizon padrejtësisht tregun, SHBA nis hetimin

Kompania Google akuzohet për monopol në tregun e kërkimit në internet, për këtë arsye qeveria amerikane e ka paditur. Në qendër të hetimit do të...

Lajme të tjera

Web TV