Ndërron jetë bilbili i këngës popullore Sali Brari

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një nga bilbilat e këngës popullore shqiptare, Sali Brari, është ndarë nga jeta ditën e sotme.

Lajmin e bën të ditur Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor, që me anë të një postimi në rrjetet sociale i shpreh ngushëllimet familjes dhe miqve të artistit të ndjerë.

Lamtumirë – Bilbilit të këngës popullore Sali Brari.

Shtegtoi edhe një bilbil….

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor, me hidhërim të thellë mësoi ndarjen nga jeta të artistit të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, këngëtari me vokalin e veçantë, artisti me aftësi të rralla, Sali Brari.

Sali Brari u lind në Tiranë më 18 maj të vitit 1935. Që në shkollën fillore u shpërfaq talenti i tij me zërin e ëmbël e të ngrohtë, duke u aktivizuar në aktivitetet muzikore të asaj periudhe. Në vitin 1956, Sali Brari u emërua këngëtar pranë Estradës së Shtetit. Me krijimin e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore në vitin 1957, ai iu bashkua kësaj trupe, derisa sa doli në pension. Gjatë kësaj periudhe, ai kreu edhe Liceun Artistik pranë degës e kantos.

Në repertorin e Sali Brarit gjejmë një larmi këngësh popullore, këngë të përpunuara, këngë popullore të krijuara nga kompozitorët tanë, deri tek interpretimi prej tij në operetën “Vjeshtë e artë” e kompozitorit Tish Daija si dhe opera “Skënderbeu”.

Sali Brari shndriti në çdo shesh e në çdo skenë të vendit. Po aq i suksesshëm ishte edhe në turnetë e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore në Europë, Azi e Afrikë, duke i mahnitur të huajt me fuqinë interpretative dhe zërin aq të veçantë e melodioz. Për aktivitetin dhe kontributin e tij në fushën e interpretimit të muzikës popullore, Kuvendi Popullor e ka vlerësuar me Urdhërin “Naim Frashëri” të Klasit të I-rë.

Në emër të drejtuesve dhe artistëve, TKOBAP i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes, bashkëpunëtorëve dhe miqve të shumtë të artistit Sali Brari.

I përjetshëm do të mbetet kujtimi i tij”, thuhet në njoftimin e TKOBAP


Të fundit

Eni Vasili poston foton e parë të binjakeve

Gazetarja e njohur, Eni Vasili u bë nënë për herë të parë dije duke sjellë në jetë dy binjake. Ndërsa...

SPAK paralajmëron arrestime të tjera të zyrtarëve të lartë/ Kraja: Është vetëm fillimi

Kreu i SPAK, Arben Kraja ka shfrytëzuar sot panelin e konferencën ‘Forcimi i Drejtësisë Penale’ për të paralajmëruar një deklaratë, se do të ketë...

Kim thirrje prokurorëve: Dyfishoni përpjekjet në luftën kundër korrupsionit

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim i ka dërguar një mesazh të fortë prokurorëve, që të dyfishojnë luftën kundër korrupsionit. Për këtë, ajo solli në...

Çuçi mbledh krerët e Policisë, zbardhen porositë: Intensifikoni luftën kundër krimit të organizuar

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi zhvilloi sot një takim me drejtuesit e rinj të Policisë së Shtetit, në nivel qendror e vendor. Takimi ishte...

Presidenti i Haitit ekzekutohet me armë zjarri në shtëpinë e tij

Ekzekutohet me armë zjarri Presidenti i Haitit, Jovenel Moise. Ai ishte 53 vjeç. Presidenti i Haitit u vra brenda në rezidencën e tij private. Ai u...

Lajme të tjera

Web TV