Moto GP/ Franko Morbideli më i shpejti në provat zyrtare, e shtuna ditë “jo” për “Suzuki”-n

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zhgënjen piloti i “Suzuki”-t dhe pretendenti për titull, Joan Mir. Një tjetër ekskluzivitet i Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar është edhe Kampionati Botëror i Motoçiklizmit, aty ku të dielën do të zhvillohet gara e parafundit e sezonit, ajo e Çmimit të Madh të Valencias.

Franko Morbideli do të niset i pari të dielën, pasi triumfoi të shtunën në provat zyrtare.
Do të jetë piloti i skuadrës kliente të “Jamaha”-s, “Petronas”-it, Franko Morbideli ai që do të niset i pari të dielën në Çmimin e Madh të Valencias në MotoGP, teksa kryesuesi i renditjes së përgjithshme të pilotëve, Joan Mir, nuk arriti të siguronte më tepër sesa vendi i 12-të, pas rivalit Fabio Kuartararo.

E shtuna ishte një ditë “jo” për skuadrën e “Suzuki”-t, pasi piloti tjetër dhe rivali tjetër për titull, Aleks Rins, do të niset nga vendi i 14-të të dielën.

Një shi i lehtë i përshëndeti garuesit në nisje të provave zyrtare, por, në një betejë të ethshme, Vinjalesi regjistroi një kohë të shpejtë me 1 minutë, 30 sekonda e 645 të mijëtat, por shpejt u parakalua nga Xhek Milleri i skuadrës kliente të “Dukati”-t, “Pramak”-ut, që e uli në 1 minutë, 30 sekonda e 287 të mijëtat.

Por as kjo kohë e mirë nuk mundi ta ndalte Franko Morbidelin të pilotonte “Jamaha”-n drejt një kohe prej 1 minutë, 30 sekonda e 191 të mijëtat.

Duke siguruar, për herë të dytë këtë sezon, nisjen nga vendi e parë në garën e së dielës me një epërsi prej vetëm 96 të mijëtat e sekondës. Krahas Morbidelit dhe Millerit, radhën e parë të nisjes do ta plotësojë Taka’aki i “LCR Honda”-s, ndërsa në radhën e dytë do të rreshtohen Johan Zarko, Pol Espargaro dhe Maverik Vinjales.

Lexo edhe :  Tërbohet Kejvina Kthjella/ Thyen dhunshëm pjata, kërcen me fund të shkurtër e dëgjon këngë greke (VIDEO)

Rreshtin e 3-të do ta plotësojnë Aleiks Espargaro, Françesko Banjaja dhe Bred Binder, kurse 10-shen e të parëve do ta plotësojë Migel Oliveira.

l.m/fjala.al

Të fundit

Kërcënohet dhe denigrohet presidentja e Kosovës Vjosa Osmani

Faton Peci, këshilltari i presidentes në detyrë të Kosovës Vjosa Osmani bën me dije se kjo e fundit është...

Epidemiologu Alimehmeti shpjegon pse mund të prekesh nga Covid-19 edhe pas vaksinimit

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti deklaron se edhe në rast se një person bën dy dozat e vaksinës ndaj COVID-19, sërish mundësi të infektohet me...

Presidenti Meta dekreton aktet normative për vaksinën antiCovid

Presidenti i Republikës, Ilir Meta miraton aktet normative për marrëveshjen e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer, për marrjen e vaksinës anti Covid e konsideruar...

Veliaj dhe ambasadori i Izraelit, homazhe në Memorialin e Holokaustit: Koha të reflektojmë

Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të viktimave të Holokaustit, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, bëri thirrje për reflektim dhe për të lënë...

Policja shqiptare provokon me foton +18/ Në mes të borës gjysmë e zhveshur

Policja kosovare, Linda Aliu njihet për fotot e saj provokuese në rrjetet sociale. Pavarësisht motit të ftohtë, ajo ka publikuar disa foto seksi nga Brezovica. Ajo...

Lajme të tjera

Web TV