Krishtlindje dhe pandemi/ Këtë vit më pak karrige në tryezë, por dashuria do jetë e njëjta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Krishtlindja është një festë tradicionale në shoqërinë tonë, është një trashëgimi e të krishterëve dhe gjithashtu atyre që kanë besime të ndryshme, por që vlerësojnë paqen, dashurinë dhe vëllazërinë, ndjenja që duket se kujdesen me magji për zemrat e njerëzve në këtë periudhë të ‘vitit’.

Përveç festimit të lindjes së Jezusit, Krishtlindja është një kohë shumë e rëndësishme për familjet. Është një mundësi e shkëlqyeshme për t’u afruar më shumë me anëtarët e familjes sonë, të lëmë mënjanë mosmarrëveshjet dhe përpjekjet dhe të përqendrohemi në shijimin e shoqërisë së njëri-tjetrit, duke njohur rëndësinë e saj.

Por ky vit do të jetë disi ndryshe, pasi pandemia nuk do lejojë që shumë persona të mblidhen për të festuar sëbashku. Për disa njerëz, Krishtlindja me familjen është një traditë, një mundësi unike për të ndarë dashurinë.  Edhe pse disa mund të jenë të impresionuar me festimin e kësaj date, sepse më pak karrige do të vendosen rreth tryezës së darkës, pasi disa nga të dashurit e tyre janë zhdukur.

Fatkeqësisht, ky realitet është plotësisht jashtë kontrollit tonë. Njerëzit largohen në një kohë ose në një tjetër, është një realitet, por ne që qëndrojmë këtu kemi një mision të ecim përpara me shumë guxim dhe të përpiqemi të jemi një shembull i mirë për ata që jetojnë me ne, duke u përqendruar në ofrimin gjithmonë të dashurisë dhe gëzimit.

Mund të duket se Krishtlindja po humbet disa nga kuptimi i saj kur njerëzit që duam nuk janë më me ne, por ne nuk mund ta heqim dorë nga angazhimi ynë për të ndarë dashurinë me ata që mbeten. Familjet vazhdimisht rinovohen, disa largohen; të tjerët vijnë dhe ne duhet ta mbajmë gjallë traditën e unitetit dhe lumturisë.

Lexo edhe :  Një burrë vdes në aksident, kompania e sigurimeve dëmshpërblen gruan dhe dashnoren

Në tryezën time, disa karrige do të jenë të zbrazëta këtë vit, dhe ndoshta edhe tuajat, por ne duhet të sjellim kujtimet e veçanta të atyre që janë zhdukur dhe të bëjmë më të mirën tonë për të mbjellë një farë pozitiviteti tek të gjithë ata që vijnë në mënyrë që ata të mund të mbajnë këtë traditë të bukur që na pret kur nuk jemi më këtu.

Festoni Krishtlindjet këtë vit me miqësi, unitet dhe gëzim familjar. Mbani dashurinë gjallë dhe ju gjithmonë do të jeni lidhja kryesore midis jush dhe rrethinës tuaj./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Brenda tuneleve të vdekjes së Hamasit, nga ku bëhen kontrabanda e armëve dhe sulmet ndaj Izraelit (Foto)

Në një luftë të pabarabartë për shkak të kapaciteteve të ndryshme të armatimit, militantët palestinezë janë përpjekur të gjejnë...

E rëndë/ 17-vjeçarja vritet me thikë nga një 15-vjeçar, konflikti nisi në rrjetet sociale

Një vajzë 17-vjeçare humbi jetën, pasi u godit me thikë dje në Ivry-sur-Seine, një zonë në jug të Parisit. Raportohet se autor i dyshuar...

“300 euro për person”/ 21-vjeçari nga Bangladeshi arrestohet në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për kalimin kufitar 7 emigrantë të...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Lajme të tjera

Web TV