test

Tirana zgjohet bosh dhe e qetë pas festës, dyqanet dhe kafenetë të mbyllura

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ritmit dhe lëvizjeve të qytetarëve më 31 Dhejtor janë kanë lënë vendin këtyre pamjeve të 1 Janarit, e vetmja ditë e vitit kur rrugët janë kaq bosh dhe qyteti kaq i qetë.

Dyqanet tregjet dhe kafenetë që dje gumëzhin nga qytetarët sot janë të mbyllura

Tirana sot është zgjuar e përgjumur pas festës së madhe që zgjati deri në orët e para të mëngjesit. Njerëzit kanë filluar të duken në rrugë, sheshe e kafene pas orës 11:00.

Me përtesë, pa nxitim dhe shumë vonë nga ditët e tjera njerëzit e kanë nisur ditën e parë të Vitit të Ri. Tradita e dikurshme e vizitave tek fqinjët dhe të afërmit në ditën e parë të vitit është një tjetër që duket se po shuhet.

Të njëjtin ritëm kanë ndjekur edhe të huajt që zgjodhën Tiranën për të pritur ndërrimin e viteve.

“Jemi nga Italia, qëndruam deri vonë këtu në shesh duke shijuar organizimin. Kanë qenë tre ditë qëndrimi intensive për ne më shumë ritëm, dhe gjera për të parë. Tani dolëm dhe po bëjmë shëtitjen e fundit para se të largohemi nga Shqipëria.”

“Jemi nga Mali i Zi, zgjodhëm Tiranën për të dytin vit për pritur ndërrimin e viteve. E kemi shijuar shumë, ndërsa tani po shijojmë kafenë e parë.”

Çdo 1 Janar e gjen të qetë Tiranën, një pamje kjo aspak e zakonshme nga ditët e tjera të vitit./O.S

Të fundit

Qeveria miraton 300 kuota për kredi të reja, kush përfiton

Këshilli i Ministrave në mbledhjen e kësaj të mërkure ka vendosur miratimin e kuotave të përgjithshme të kredive të...

Shpallen të Lum dy martirë nga Papa Françesku

Shpallen të Lum dy martirë nga Papa Françesku. Me autorizimin e Papës, Prefekt i Dikasterit për Çështjet e Shenjtërve Marcello Semeraro shpalli te Lum...

Hotelet, 74 % më shumë vizitorë!/ Janë rritur ndjeshëm netëqëndrimet e turistëve

Të dhënat e hoteleve të publikuara nga INSTAT tregojnë se numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 62,0%, në krahasim me Prill 2023. Netqëndrimet në...

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së radhës të “Top Arena”, në...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Lajme të tjera

Web TV