Ilir Meta emëron Olta Xhaçkën ministre të Jashtme, pranon dhe dekretin për Peleshin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Ilir Meta ka shkarkuar kryeministrin Edi Rama nga posti që mbante si Ministër i Jashtëm dhe ka emëruar Olta Xhaçkën në këtë post.

Gjithashtu, Presidenti Ilir Meta ka pranuar dhe dekretin për emërimin e Niko Peleshit në postin e ministrit të Mbrojtjes, vend ky që mbeti bosh pas emërimit të Xhaçkës si ministre e Jashtme.

Kujtojmë se, për shkak se Meta nuk pranoi te dekretonte Gent Cakajn si ministër të Jashtëm vite më parë, postin e mori Rama, i cili emëroi shqiptarin e Kosovës “Ministër në detyrë”.
l.m/Fjala.al


Të fundit

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit,...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së janarit në klubin emilian për...

Kontrolle të shumta, FBI “zbarkon” në shtëpinë e Presidentit Biden

FBI ka nisur kontrollet në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware si pjesë e një hetimi për dokumente të klasifikuara. Lajmin e konfirmoi avokati...

Nuk kishin para për t’i blerë biletën, çifti braktis foshnjën në aeroport

Çfarë bëni kur nuk keni para për një biletë avioni për fëmijën tuaj? Me siguri nuk e lini në aeroport. Sipas Daily Mail,  një çift...

Lajme të tjera

Web TV