Aciditeti i stomakut dhe refluksi, metoda natyrale për t’i larguar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Aciditeti i stomakut është padyshim një nga shqetësimet më të bezdisshme dhe të dhimbshme të sistemit të tretjes. Ata që vuajnë pak a shumë e dinë se sa shqetësuese është.

Refluksi dhe aciditeti i stomakut prekin miliona njerëz çdo vit. Ata, në shumicën e rasteve përdorin shumë ilaçe, përdorimi i të cilave mund të jetë joproduktive dhe të ketë efekte shkatërruese në sistemin e tretjes.

Këtu po përmendin disa këshilla për të ndihmuar në lehtësimin e acidit të stomakut dhe reflusksit në mënyrë natyrale.

1.Bikarbonat natriumi (soda e bukës)

Është shumë efektive në neutralizimin e acideve në stomak, duke parandaluar urthin. Hidhni një lugë bikarbonat në një gotë me ujë të ngrohtë, përzieni mirë dhe e pini para ngrënies ose sapo të ndjeni simptomat e para të urthit.

2.Xhenxhefili

Përmban enzima të afta për të sintetizuar aminoacidet. Gjithashtu, duke qenë antibakterial dhe anti-inflamator, xhenxhefili ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Bëni dhe pini një çaj me rrënjë xhenxhefili.

3.Bajame

Zëvendësimi i ëmbëlsirës me këtë frut të thatë e të shkëlqyeshëm ndihmon në parandalimin e urthit. Bajamet ndihmojnë në neutralizimin e acideve.

4.Uthull molle

Edhe pse mund të duket e çuditshme për shkak të aciditetit të saj, uthulla e mollës është një ilaç shumë efektiv për urthin. Hidhni një lugë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe e pini pas ngrënies.

Gjithashtu, mos harroni të merrni një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe mbi të gjitha të lehtë, pa ushqime shumë të yndyrshme, shumë të ëmbla ose shumë të përpunuara./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“A t’ka rreh najher baci Sabri”, Ermal Fejzullahu tregohet i sinqertë me fansin

Këngëtari Ermal Fejzullahu merr gjithmonë vëmendjen me postimet që bën. Kështu ka ndodhur edhe mbrëmë, ku ai iu është...

“O Tire të hëngsha mu*in hajde më jep bukë se vdiqa”, thirrja dëshpëruese e pacientes: Më vrit me duart e tua dhe ik…

Sanitarja Tire Alldërvishi që pretendonte se ishte infermiere në spitalin Covid 2 dhe infermierja e Covid 1, Ronida Hysa, janë arrestuar dhe akuzuar pasi...

Veterani i Luftës së Dytë Botërore vdes në moshën 100-vjeçare nga Covid

Kapiteni Tom Moore, veterani britanik i Luftës së Dytë Botërore, ka vdekur në moshën 100-vjeçare. Ai ka fituar vëmendje së fundmi për mbledhje të dhjetëra...

Dënimi me burg i Navalny, SHBA i jep ultimatumin Rusisë: Lirojeni menjëherë pa kushte

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka bërë thirrje Rusisë të lirojë menjëherë liderin opozitar Alexei Navalny. Blinken thotë se SHBA janë të shqetësuar...

Trafikim organesh? Shqiptarin e sjellin pa zemër nga spitali në Spanjë, Prokuroria e Tiranës nis hetimet

Familja e një të riu shqiptar që ka ndërruar jetë në Spanjë është tronditur, pas ekspertizës së bërë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore. Burime...

Lajme të tjera

Web TV