Siguri më e lartë rrugore / DPSHTRR: 41% aksidente më pak se në 2013, ulet numri i viktimave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Treguesit e sigurisë rrugore tregojnë një përmirësimin të situatës krahasur me vitin 2013. Sipas të dhënave që disponon  Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor vërehet një rënie e numri të aksidenteve me 41%.

Një tjetër rekord i shenjuar pozitiv është edhe ulja  me vetëm 0.016% që një i sapopantentuar të shkaktojë aksident rrugor ose 1 në 6250 drejtuesa të rinj mjetesh , të viti 2020, një shifër kjo 20% më e ulët se një vit më parë .

Probabiliteti që një drejtues mjeti  të aksidentojë ka rënë në nivelin -65%, ndërsa 22% më pak qytetarë janë të përfshirë në aksidente rrugore. Sa i përket moshës së këtyre personave , DPSHTRR bën me dije se përfshihen kryesisht të rinjtë 24 vjeccarë.

Nëse në 2019 raporti i aksidenteve ishte 1 aksident për 695 drejtuesa mjeti, për 2020 kjo shifër ka rënë në 1 aksident për 892 drejtuesa, pra diku tek -18%.

+85% drejtues mjetesh janë pajisur me lejedrejtimin , krahasuar me vitin 2010  ndërsa vdekshmëria për 10 mijë drejtues mjeti është ulur me -73%.

Këto të dhëna tregojnë së është arritur nivelin i Bashkimit Europian , -27 për 2020 që është ulja e numrit të viktimave të aksidenteve rrugore me 50% në krahasim me 2010, Shqipëria = -49%, ndërsa mesatarja e vendeve të BE-27 është vetëm -21%.

Këto shifra vërtetojnë një sukses të autoshkollave në kualifikimin e drejtuesave të mjeteve , rritjes së cilësisë së testimit dhe përmirësim të infrastrukturës rrugore si edhe forcim të masave disiplinuese.

 

Të fundit

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një punë. Madje kjo mund të...

Lajme të tjera

Web TV