Artan Manushaqe: Shqipëria me shumë shoqata, por pa shoqëri civile

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Artan Manushaqe është një zë i guximshëm si pjesë e shoqërisë civile në Shqipëri në vitet e fundit. Por në të njëjtën kohë Manushaqe hedh akzua të forta për mënyrën se si shoqëria civile funksionon. Akuza më e rëndë sipas tij është se të regjistruara aktualisht në vendin tonë janë  6 mijë shoqata, një numër që kurrë nuk përputhet me numrin e popullisë por më shumë se kaq nuk përputhet me atë që japin dhe prodhojnë me të vërtetë këto shoqata.Manushaqe shton se ka raste kur vetëm një person disponon dhe zotëron 20 shoqata.

-Sa shoqata ekzistojnë deri më sot?

-Mbi 6 mijë duhet të jenë në Shqipëri.

-Po çfarë bëjnë këto?

-Po ç’të them unë.

-Të 6 mijë janë të kapura?

-Unë nuk mund të them nëse janë të gjitha të kapura, por ka njerëz që kanë 20 shoqata, mund ta them edhe këtë.

-Një person ka 20 shoqata?

-Po, po të kërkosh në internet del që një person ka 20 shoqata.

-Po çfarë bën më këto 20 shoqata ky?

-Thith fonde, merr projekte.

-Kujt ja merr?

-Po i merr nga pushteti ose nga OJF-ra të tjera të lidhura me pushtetin, dalin bëjnë ndonjë zhurmë aty me fasadë, dhe u bë. Përse nuk ka ardhur në Unazën e Re një grupim i shoqërisë civile? Pse nuk erdhi asnjë përfaqësues nga shoqatat për diskriminimin dhe mbrojtjen e të drejtave të grave?/Fjala.al/Ke.Ba 

Të fundit

“Largohu nga Sara, po ta them tani!” Atdheun e kërcënojnë nga Dubai: Numrin ma ka shpërndarë ajo

Situata në Përputhen është nxehur, pasi Atdheu në një lidhje skype në studio zbuloi ase kishte marrë një kërcënim. Mesazhi...

Infermierja në Divjakë humb jetën nga sëmundja e rëndë, Braçe: Modeli i përkushtimit e profesionalizmit

Një infermiere në Divjakë u nda nga jeta ditën e sotme, pasi vuante nga një sëmundje akute. Zëvendës kryeministri, Erion Braçe ka reaguar pas këtij...

Tërmeti shkund studion e lajmeve, spikeri grek vazhdon punën pa u trembur (VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë pasditen e sotme, duke u ndjerë deri në vendin tonë. Tërmeti i fortë 5.7 ballë kishte epiqendrën në...

Tërmetet në Greqi/ Flet sizmologu, tregon nëse ka rrezik për vendin tonë

Greqia është goditur nga lëkundje të forta tërmeti, që janë ndjerë edhe në vendin tonë, ku lëkundja më e fundit ngjalli frikë te qytetarët...

Tërmeti me magnitudë 7.9 ‘shkund’ Zelandën e Re’, alarm për tsunami

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.9 ka goditur pak minuta më parë Ishullin Verior të Zelandës së Re. Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në...

Lajme të tjera

Web TV