Varianti britanik i Covid, shumë pranë Shqipërisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut konfirmoi sot regjistrimin e rastit të parë të variantit britanik të COVID-19.

Gjatë analizës së të dhënave të pacientëve me COVID-19 gjatë janarit në klinikën “Zhan Mitrev”, testi i njërit prej pacientëve ka rezultuar me mutacion të varianti të ri britanik të COVID-19.

Bëhet fjalë për një 46-vjeçari i cili tashmë rezulton të jetë shëruar. Personi në fjalë ka kryer dy teste në klinikën private më 29 dhjetor dhe 4 janar, dhe të dyja kanë rezultuar pozitive.

Pacienti, i evidentuar me varianti e ri britanik të COVID-19 nuk ka udhëtuar jashtë vendit dhe nuk është takuar me asnjë person tjetër i cili ka udhëtuar.

Aktualisht numri total i infektimeve nga koronavirusi ka shkuar 91.555, ndërkohë që ai i vikamave është 2.821në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

Autoritetet maqedonase kanë njoftuar ditët e fundit se janë duke e shqyrtuar mundësinë e furnizimit me vaksina kineze kundër COVID-19, ndonëse kanë theksuar se prioritet mbetet furnizimi përmes programit COVAX, teksa shteti po realizon bisedime të drejtpërdrejta edhe me kompaninë amerikane, Pfizer.

 

 


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV