Vaksinohet i mbijetuari në Aushvic, fotoja bën xhiron e rrjetit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fotoja e një të mbijetuari të Holokaustit, 93 vjeç, me numrin tatuazh të Aushvicit në krah ndërsa vaksinohet ka bërë xhiron e rrjetit. E publikuar në Tuiter nga i biri, fotoja është botuar menjëherë nga mediat më të mëdha.

Herschel Herskovic – një i mbijetuar i kampit të shfarosjes – u prek kohët e fundit nga Covidi duke e kaluar atë dhe më pas u vaksinua nga një infermiere e re e Ushtrisë Britanike, Maddy Oliver.

Fotoja e Herscovic – i cili ka humbur të afërm të shumtë gjatë Shoah dhe është i verbër – u postua nga djali i tij David në profilin e tij ‘ifyoutickleus’: “Nga errësira në dritë. Maddy Oliver po vaksinon babanë tim në të njëjtin krah ku 76 vjet më parë numri i shkruhej në Aushvic”.

Sipas të dhënave të fundit të lëshuara nga Zyra Qendrore e Statistikave të Izraelit në vitin 2020 kishte rreth 900 të mbijetuar të holokaustit që vdiqën nga Covid me një normë vdekjeje prej 17% krahasuar me rreth 5 300 prej tyre të prekur. Për këtë arsye, kreu i ministrisë për Diasporën ka njoftuar një plan për vaksinimin e të gjithë të mbijetuarve të Holokaustit si në Izrael ashtu edhe jashtë saj. “80 vjet më parë – ai shkroi në Twitter – virusi antisemitizëm kërcënoi të shkatërronte popullin hebre. Nuk kishte vaksina për atë epidemi. Sot ne kemi të drejtë të ndihmojmë ata që jetuan në atë ferr dhe të sigurojmë mbrojtjen e tyre nga koronavirusi. Është një detyrim moral për ne”.

Të fundit

BE presion Greqisë për Shqipërinë/ Zbulohet hapi tjetër i Athinës

Ka disa ditë që në Athinë zhvillohen konsultime intensive diplomatike, në mënyrë që Greqia të japë miratimin tek letra...

Balla: Shqipëria krenare për miqësinë dhe aleancën strategjike

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që shkojnë e vijnë. Atkins apo...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Lajme të tjera

Web TV