U infektua dy herë me Covid, 19-vjeçari asnjë dijeni për Covid pasi zgjohet nga koma

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 19-vjeçar që kishte qenë pothuajse një vit në koma, është zgjuar pa ditur asgjë për pandeminë e Covid-19 edhe pse është infektuar dy herë me virus. Joseph Flavill u përplas nga një makinë në muajin mars të vitit të kaluar dhe që nga ajo kohë ka qenë në koma.

Madje, 19-vjeçari është infektuar dy herë me koronavirus, një herë ndërsa ishte ende në koma dhe herën e dytë pasi u zgjua, së cilit iu desh të izolohej ndërsa ndodhej në spital.

“Ne nuk e dimë sa kupton pasi aksidenti ndodhi para bllokimit të parë dhe është pothuajse sikur të ketë qenë duke fjetur gjatë gjithë pandemisë.

Është e vështirë pasi e dimë që ai është më vigjilent, por si t’ja shpjegojmë pandeminë dikujt që ka qenë në koma? Dëmtimi i trurit është i panjohur, nuk na kanë thënë asgjë se çfarë të presim”, tha halla e tij Flavill Smith.

Ajo tha më tej se familja është përpjekur t’ja shpjegojë përmes telefonatave me video pasi nuk është në gjendje të jetë me të personalisht për shkak të kufizimeve të koronavirusit.

Adoleshenti, i cili u kurua në spitalin Leicester General dhe tani është zhvendosur në qendrën e kujdesit Adderley Green në Stoke-on-Trent për të vazhduar kurimin, ka filluar të lëvizë gjymtyrët e tij, ndërsa është duke komunikuar me familjen dhe miqtë përmes pulsimit dhe buzëqeshjes.

 

Të fundit

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajmet për politikën ju dëmtojnë zemrën

Lajmet e ditës në vendin tonë janë të mbushura me politikë. Çdo edicion lajmesh nis me një ose shumë politikanë që herë flasin qartë...

Lajme të tjera

Web TV