Majlinda Bregu në ditën e teknologjisë: Për ata që i shohin gratë si jastëk zbukurimi, lërini të harrohen në paaftësinë e tyre

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu, përmes një postimi në rrjetin e saj social Facebook ka kujtuar ditën ndërkombëtare të grave dhe vajzave në shkencë.

Ajo shkruan se vazhdon të besoj se cdo investim tek gratë dhe vajzat nuk shkon kot dhe se sa më shumë gra dhe vajza bëhen pjesë e sipërmarrjes dhe e fuqisë punëtore, PBB  do të rritej me 20% në rajonin e Ballkanit Perendimor.

“Programe për të mbështetur gratë e vajzat në STEM; curricula universitare që frymëzojnë e nxisin vajzat të studiojnë shkencë, matematikë, IT dhe programe profesionale e politika për punësuar gratë e vajzat me ide inovatore, janë politika që i zbardhin faqen çdo qeverie e kahu politik!”

“Sa për ata/ato që akoma i shohin gratë e vajzat si jastëk zbukurimi, lërini të harrohen në paaftësinë e tyre.”, shkruan Bregu në postimin e saj.


Të fundit


Horoskopi ditor, 31 Korrik 2021

Dashi Për pjesën më të madhe të atyre që janë në çift gjërat do shkojnë me së miri. Disa të tjerë mund të debatojnë për...

Manastirliu tregon sa vaksinime janë kryer ditën e sotme kundër Covid-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu njofton se ditën e sotme janë kryer mbi 11 mijë vaksinime. Kështu numri total i vaksinimeve në...

Zjarr i madh në Ksamil të Sarandës, zjarrfikësja në vendngjarje

Një zjarr i madh ka nisur në hyrje të Ksamilit, në kodrën përballë detit. Ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri, nëse ka qenë i...

Identifikohet i mbyturi në plazhin e Tales në Lezhë, ja kush ishte 27-vjeçari që u nxorr i pajetë

27-vjecari Paulin Rrasa u mbyt në plazhin e Tales në Lezhë. Pak orë më parë Policia njoftoi se ky person kishte humbur jetën pasi...

Lajme të tjera

Web TV