Zinku dhe vitamina C ndihmojnë kundër Covid-19? Ekspertët vërtetojnë të kundërtën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pavarësisht reputacionit të tyre për rritjen e fuqive të sistemit imunitar, një studim i ri raporton se suplementet e vitaminës C dhe zinkut nuk i ndihmojnë pacintët me COVID -19 të shërohen nga sëmundja e tyre.

Dhënia e njërit apo e tjetrit, ose një kombinim i të dyjave, tek pacientët nuk uli ndjeshëm ashpërsinë ose kohëzgjatjen e simptomave të tyre COVID-19. Zinku është i rëndësishëm për funksionimin imunitar dhe vitamina C është një antioksidant që tregohet se rrit sistemin imunitar.

Në këtë studim, studiuesit vlerësuan se si 214 të rritur me infeksion të konfirmuar COVID-19 iu përgjigjen ose : 10 ditëve të glukonatit të zinkut  (50 miligram / mg), vitaminës C (8,000 mg), të dyjave, ose kujdesit të zakonshëm.

Studimi, i cili kishte një pikë përfundimtare , të një reduktimi 50% të simptomave , u krye nga Prilli deri në Tetor 2020. Ai u ndërpre herët, sepse nuk kishte dallime të rëndësishme midis katër grupeve të pacientëve.

“Kur filluam këtë provë, nuk kishim asnjë hulumtim për të mbështetur terapinë shtësë për parandalimin osë trajtimin e pacientëve të infektuar”, tha autori i studimit Dr.Milind Desai.

“Ndërsa vëzhgonim përhapjen e pandemisë në të gjithë globin, duke infektuar dhe vrarë miliona njerëz, komuniteti mjekësor dhe konsumatorët u përpoqën të provonin shtresa që ata besoninse mund të parandalonin infeksionin, ose të lehtësonin simptomat e COVID-19”, tha Desai në një njoftim për shtyp të Klinikës Cleveland.

“Ndërsa vitamina C dhe zinku u treguan joefektive si një trajtim kur krahasohen klinikisht me kujdesin standard, studimi i terapive të tjera vazhdon”.

Pacientët në këtë studim nuk u shtruan në spital, por ata morën një trajtim ambulator. “Ne e dimë që jo vetëm të gjithë pacientët me COVID-19 kërkojnë trajtim në spital dhe krahasuar me ata që trajtohen në një ambulator spitalor, ka më shumë të ngjarë të kërkojnë shtresa që mund t’i ndihmojnë ata, kështu që ishte një popullatë e rëndësishme për të studiuar’, tha bashkëautori i studimit Dr.Thomas, nënkryetar i operacioneve në institut.

Lexo edhe :  Studimi: A është e sigurt ushqyerja me gji për nënat që vaksinohen?

 

Të fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, detajet e para

Të shtëna me armë dyshohet të jenë regjistruar në Elbasan. Mësohet se të shtënat janë dëgjuar në lagjen Brigada...

E trishtë/ Tjetër humbje nga bluzat e bardha, Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur

Koronavirusi ka marrë një tjetër jetë nga radhët e “bluzave të bardha” në Shqipëri. Spitali Bashkiak "Dr. Stefan Gjoni " Krujë bën me dije se...

Kampionati Kombëtar zbret në fushën e blertë, luhen 7 takime në Superiore dhe në Të Parën

Luhen dy të parat e javës së 27-të të Superiores dhe 5 takime të Kategorisë së Parë. Kampionati Kombëtar i Futbollit ka luajtur të...

Doni t’i harroni kujtimet e këqija? Këto 4 teknika do t’ju ndihmojnë shumë

Shumica prej nesh kanë mendime në kokë që nuk i largojnë dot nga mendja sado që përpiqen. Si t’ia bëni në këtë rast? Në...

Festivali i çmendur i prillit/ Mijëra skiatorë me të brendshme, rrëshkasin në paradën ruse të rrëpirës

Qindra entuziastë të sportit kanë marrë pjesë edhe sivjet në paradën skiatore në bikini ose të brendshme, të kthyer tashme në festivalin alpin në...

Lajme të tjera

Web TV