Zinku dhe vitamina C ndihmojnë kundër Covid-19? Ekspertët vërtetojnë të kundërtën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht reputacionit të tyre për rritjen e fuqive të sistemit imunitar, një studim i ri raporton se suplementet e vitaminës C dhe zinkut nuk i ndihmojnë pacintët me COVID -19 të shërohen nga sëmundja e tyre.

Dhënia e njërit apo e tjetrit, ose një kombinim i të dyjave, tek pacientët nuk uli ndjeshëm ashpërsinë ose kohëzgjatjen e simptomave të tyre COVID-19. Zinku është i rëndësishëm për funksionimin imunitar dhe vitamina C është një antioksidant që tregohet se rrit sistemin imunitar.

Në këtë studim, studiuesit vlerësuan se si 214 të rritur me infeksion të konfirmuar COVID-19 iu përgjigjen ose : 10 ditëve të glukonatit të zinkut  (50 miligram / mg), vitaminës C (8,000 mg), të dyjave, ose kujdesit të zakonshëm.

Studimi, i cili kishte një pikë përfundimtare , të një reduktimi 50% të simptomave , u krye nga Prilli deri në Tetor 2020. Ai u ndërpre herët, sepse nuk kishte dallime të rëndësishme midis katër grupeve të pacientëve.

“Kur filluam këtë provë, nuk kishim asnjë hulumtim për të mbështetur terapinë shtësë për parandalimin osë trajtimin e pacientëve të infektuar”, tha autori i studimit Dr.Milind Desai.

“Ndërsa vëzhgonim përhapjen e pandemisë në të gjithë globin, duke infektuar dhe vrarë miliona njerëz, komuniteti mjekësor dhe konsumatorët u përpoqën të provonin shtresa që ata besoninse mund të parandalonin infeksionin, ose të lehtësonin simptomat e COVID-19”, tha Desai në një njoftim për shtyp të Klinikës Cleveland.

“Ndërsa vitamina C dhe zinku u treguan joefektive si një trajtim kur krahasohen klinikisht me kujdesin standard, studimi i terapive të tjera vazhdon”.

Pacientët në këtë studim nuk u shtruan në spital, por ata morën një trajtim ambulator. “Ne e dimë që jo vetëm të gjithë pacientët me COVID-19 kërkojnë trajtim në spital dhe krahasuar me ata që trajtohen në një ambulator spitalor, ka më shumë të ngjarë të kërkojnë shtresa që mund t’i ndihmojnë ata, kështu që ishte një popullatë e rëndësishme për të studiuar’, tha bashkëautori i studimit Dr.Thomas, nënkryetar i operacioneve në institut.

Lexo edhe :  A të mbron nje dietë vegane nga covid?

 

Të fundit

PS fushatë anëtarësimesh të reja/ Veliaj: Rezultati është te kutia e votimit

Fushata e anëtarësimeve të reja në Partisë Socialiste ka vijuar edhe në Njësinë 7 në kryeqytet. Drejtuesi Politik i PS...

Rama ndan lajmin e bukur: Shqipëria është destinacioni më i mirë në Evropë për 2023

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetet sociale një lajm shumë të mirë për të shqiptarët. Barometri i Turizmit i OKB-së ka bërë të...

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët se policia kishte gjetur gjurmë...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Lajme të tjera

Web TV