Covid-19/ 14 ditë vaksinim masiv, marrin dozën 260 mijë qytetarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Fernada Cenko

 

Pas fillimit të vaksinimit masiv, që nisi më 29 mars, sot bëhen 260 mijë qytetarë që kanë marrë vaksinën kundër Covid 19. Në ditën e pesëmbëdhtjetë, ISHP pranon që deri në fundjavë të vaksinohen 300 mijë qytetarë. Pas vaksinimit të ekipit mjekësor, mësuesve, të moshuarve dhe gazetarëve, mosha ka zbritur deri në 60 vjeç për ata që kanë sëmundje shoqëruese. Deri tani në vendin tonë janë përdorur vaksinat Pfizer, AstraZeneca, Sinovac, Sputnic V. Masivisht qytetarët janë vaksinuar me Sinovac dhe AstraZeneca. Ndërsa pritet që ministria të bëjë gati planin për të vaksinuar me Pfizer personat që bëjnë dializë dhe që kanë kryer transplant. Ndërsa priste dërgesën e radhës së vaksinave kineze, ministri e Rindërtimit Arben Ahmetaj tha se “brenda kësaj jave do të vijnë në Shqipëri edhe 50 mijë dozat e tjera të Sputnik V”.

Reagimet për Sinovac

Pas pohimit të ekspertëve kinezë për efektshmërinë e ulët të vaksinës Sinovac, autoritetet shqiptare deklarojnë qëndrimin e tyre ndaj kësaj vaksine. Përgjegjësja e vaksinimit në Institutin e Shëndetit Publik Erida Nelajn thotë se do të vijojë fushata për imunizimin e popullatës. Për eksperten çdo vaksinë, përfshi edhe kinezen Sinovac, synon të ulë format e rënda dhe vdekjet nga koronavirusi. “Nuk bëhet fjalë për pezullim. Ne kemi të dhëna qe vijnë nga Turqia, ku të gjitha vaksinat kanë si objektiv shtrime në spitale. Duhet të vaksinohemi sa më shumë që të ulim transmetimin e infeksionit”, tha ajo. Pavarësisht skepticizmit edhe ndaj Astra Zeneca, e dyshimet për efekte anësore, Shqipëria nuk do ta pezullojë as këtë vaksinë, duke vijuar aplikimin te kategoritë e përcaktuara. Specialistët e Shëndetit Publik thonë se efektet e deritanishme nga vaksinat kanë qenë ato të pritshmet, temperaturë dhe dhimbje trupi. Ndërsa nga neglizhimi i masave, nuk kanë munguar rastet e infektimit të personat që kanë marrë dozën e parë të vaksinës anti-covid. “Ka pasur infektime në personat që kanë marrë dozën e parë. Do gati një muaj që të fillojnë të krijohen antitrupat, prandaj nuk duhet të ulim vigjilencën”, shton Nelaj. Shqipëria do të vijojë vaksinimin me dy doza për çdo tip vaksine, sipas protokollit të përcaktuar nga çdo prodhues. Ndërsa në botë kanë nisur diskutimet për mundësinë e aplikimit të dozës së tretë si dhe vaksinime kombinuar me dy tip vaksinash anti-covid.

Lexo edhe :  Mashtronte në emër të Adriatik Llallës, gjykata vendos 7 vite burgim për Ilda Kërkapin

 


Të fundit

Sot Nata e Kadrit/ Ç’duhet të dini për ditën ku agjërimi vlen sa 1000 muaj

Nata e Kadrit cilësohet nga myslimanët si një nga ditët më të shenjta të muajit Ramazan. Nuk ka një...

“Erdha për t’i bërë surprizë, dua ta fal dhe të ribashkohemi”/ Çfarë tha Liljana Buzo në gjykatë para se të vritej

“…kam ardhur në gjykatë sot, për ti bërë surprizë burrit. Unë e kam falur edhe gjatë hetimeve, pasi dua ti jap edhe një shans...

Aksident tragjik në Milot-Morinë/ Vdes në vend 35-vjeçari, në gjendje të rëndë dy të tjerë

Në aksin rrugor Milot-Morinë, në vendin e quajtur “Ura me harqe” mjeti tip Benz me drejtues shtetasin Z.L., dhe pasagjer shtetasin Gj.T., është përplasur...

I bëri pritë/ Si Koço Buzo e ndoqi dhe e vrau në sy të djemve gruan, një natë më parë e kërcënoi të mos…

Liljana Buzo, 54- vjeçarja që u vra të enjten në Elbasan, ishte larguar që nga fillimi i këtij viti nga shtëpia, për shkak të...

Shqiptari gjen të vdekur gruan pranë shtëpisë, hetime për vdekje të dyshimtë

Një burrë nga fshati Muqiverc i Kamenicës ka raportuar në Polici se e ka gjetur bashkëshorten e tij të vdekur në një objekt afër...

Lajme të tjera

Web TV